Answer:
0.055
Step-by-step explanation:
file is attached with explanation
Answer:
c=13
Step-by-step explanation:
c-8=5
Add 8 to each side
c-8+8 = 5+8
c=13
Answer:
2.5
Step-by-step explanation:
5/2=2.5
half of 2 is 1 so for 1 cup of coco has 2.5 tbs of coco.
According to the equation located here: https://www.1728.org/glwarmng.htm burning one gallon of gasoline produces 19.3 pounds of carbon dioxide.
So, if a car gets 37 miles per gallon and if it travels 400 miles, it will use 10.81 gallons of gasoline and will produce 19.3 * 10.81 = 208.63 pounds of carbon dioxide.
Answer:
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.
$1.97/5 = $0.39
$1.05/3 = $0.35
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>