Answer:
D
Step-by-step explanation:
![f(x)=(x-1)(x^2+2)^3\\f'(x)=(x-1)*3(x^2+2)^2*2x+(x^2+2)^3*1\\f'(x)=6x(x-1)(x^2+2)^2+(x^2+2)^3\\f'(x)=(x^2+2)^2[6x^2-6x+x^2+2]\\f'(x)=(x^2+2)^2(7x^2-6x+2)\\D](https://tex.z-dn.net/?f=f%28x%29%3D%28x-1%29%28x%5E2%2B2%29%5E3%5C%5Cf%27%28x%29%3D%28x-1%29%2A3%28x%5E2%2B2%29%5E2%2A2x%2B%28x%5E2%2B2%29%5E3%2A1%5C%5Cf%27%28x%29%3D6x%28x-1%29%28x%5E2%2B2%29%5E2%2B%28x%5E2%2B2%29%5E3%5C%5Cf%27%28x%29%3D%28x%5E2%2B2%29%5E2%5B6x%5E2-6x%2Bx%5E2%2B2%5D%5C%5Cf%27%28x%29%3D%28x%5E2%2B2%29%5E2%287x%5E2-6x%2B2%29%5C%5CD)
Answer:
the area of the garden is 9 square kilometers
Step-by-step explanation:
4s=12
s=3
A= 3*3 = 9
30 degrees due to the fact that all triangles interior angles add up to 180 degrees and there are two other angles meaning it is 30 degrees
Answer:
Step-by-step explanation:
Need to know how many ounces in a scoop of pig food. Is there a ratio or formula associated? Lmk.
Whole-wheat bread = $2.06/lb
We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.
So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.
(cost per pound) × (amount of bread)
($2.06) × (3.8)
Simplify.
$7.828
Round to the nearest tenths.
$7.83
So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83
~Hope I helped!~