1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ExtremeBDS [4]
3 years ago
9

Which ratio represents the cotangent of angle B in the right triangle below?

Mathematics
1 answer:
eimsori [14]3 years ago
3 0

Answer:

C. 3/4

Step-by-step explanation:

Using the SOH CAH TOA identity;

tan theta = opposite/adjacent

From the diagram

Opposite = x

Adjacent = 12

tan <B  = x/12

Since cot <B = 1/tan <B

cot <B = 12/x

Get x using pythagoras theorem

x² = 20²-12²

x² = 400 -144

x² = 256

x = 16

Hence cot <B = 12/16

cot <B =3/4

You might be interested in
Solve the inequality. 3x + 7 &gt; 4x + 2
Svetlanka [38]

Answer:

answer is b

Step-by-step explanation:

explanation in the pic!

6 0
3 years ago
The value of a car depreciates every year at a constant rate. Gary bought a car for $25,000 in the year 2013. If the value of th
Virty [35]
In 2017 the car would be worth $10,000 after deprecating by 15% annually
hope this helps 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1-i need to mix 25% mineral spirits to the varnish i am using what ratio of spirit to varnish am i using? 2-if i use 240 ml of v
Ad libitum [116K]

Answer: (a) The ratio of spirit to varnish is 1 : 3

(b) You will need 80 ml of mineral spirits

(c) Ratio = 3 : 2

Step-by-step explanation: (a) If you have to mix 25% mineral spirit to the varnish as required in the question, then the whole solution would effectively contain 25 percent spirit and 75 percent varnish, giving you a hundred percent solution. To express both quantities in ratio can be done as follows;

Ratio = Spirit : Varnish

Ratio = 25 : 75

Ratio = 1 : 3

(b) Next, if you use 240 ml of varnish, this quantity would constitute 75 percent or ratio 3 out of 4 of your total solution. Therefore 240 ml of varnish can be expressed as follows;

240 : x = 3 : 4

Where x is the total solution and the right hand side (3 : 4) expresses the ratio of varnish in relation to the total solution. Hence,

240/x = 3/4

By cross multiplication you now have,

3x = 240 * 4

x = 960/3

x = 320

If x is the total solution which is 320 ml, and varnish constitutes 240 ml, then spirit equals,

Spirit = Total solution - varnish

Spirit = 320 - 240

Spirit = 80.

Therefore, you would need 80 ml of mineral spirits.

(c) Robson's tapestries all measure 1.5 m by 1 m. This can be expressed in whole numbers by first eliminating the decimal. Multiplying both dimensions by 10 results in,

1.5 (10) x 1 (10)

15 x 10

If both measurements can also be expressed as 15 m by 10 m, then reducing to the least terms would result in 3 by 2. That is,

15/5 by 10/5

3 by 2

Expressed as a ratio, this now becomes

Ratio = 3 : 2

6 0
4 years ago
40 boys in a group.
Mila [183]

Answer:

46?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
You and your sister went to the store. Your mom gave you $35 to buy a few things. The store charges $4 an hour for parking plus
Sav [38]

Answer:6.5

Step-by-step explanation:35-15=20, 20-12=8, 8-1.50=6.5

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The measure of an angle is 4y. find the measure of its complement.
    15·1 answer
  • What percent of the total players scored 31-40 points during November
    5·1 answer
  • A trapezoid has sides of length 19 meters, 4.4 meters, 19 meters, and 17.2 meters. What is the perimeter?
    7·1 answer
  • What is the volume of a right circular cylinder with a radius of 4 m and a height of 4 m?
    14·1 answer
  • Jared and Zach are practicing their free throws. Jared attempted x shots and made 75% of them. Zach attempted 10 more shots than
    8·1 answer
  • Abby can buy an 8 pound of dog food for 7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for 5.38. Which is the better buy
    5·1 answer
  • If matherens bannanas cost $1.98 for 3lbs. At winn dixie bannanas cost $2.97 for 4lbs. Which store has the better price. Please
    7·1 answer
  • Under certain conditions, the average cost of driving a medium sedan in 2012 was $0.69 per mile. How much would it have cost to
    11·1 answer
  • Find the mean, median, mode, and range for the following data:
    13·1 answer
  • Another four sotuation<br> Please answer all the questions<br> I give 35 points
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!