1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikdorinn [45]
3 years ago
5

Help me solve this problem please

Mathematics
1 answer:
lilavasa [31]3 years ago
5 0
Her mother did not gave her enough money.
each pound of bananas costs 80 cents. 5 pounds of that is $0.8 x 5 = $4.00
each pound of apples costs $1.40. 5 pounds of that is $1.40 x 5 = $7.00
$4.00 + $7.00 = $11.00
Therefore, she needs 11 dollars to buy 5 pounds of each bananas and apples. She needs to ask her mother for 1 more dollar.

You might be interested in
Im doing decimals greatest to least and i need help with number 12 and 13
erma4kov [3.2K]

(I know there isnt any real problem here to solve, but heres a tip on how to solve greatest to least with decimal problems)

1. Just because a number looks big, doesn't mean it is big

Example: 1.00000000000001 < 1.1

just look at the numbers ^ and dont just hastily read it over assuming that 1.1 is smaller because it "has less digits"

2. Negative numbers are... opposite. and they are less than positive numbers

-3.4 > -4.1

Why is this? Well, if you look on a line, with the point 0 in the middle, you can see that -3.4 is not as far away from 0 as -4.1 is. So the idea is to apply opposite logic for negative numbers

I hope these tips helped!! :D

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help help help please thanks
-Dominant- [34]

Answer:

1/15   gal / mile   if your numbers are correct

Step-by-step explanation:

1/5   /   15/4     =   1/5  * 4 / 15 =  4/60 = 1/15

7 0
2 years ago
Oil prices are projected to increase by 50% by next March. A quart of oil currently costs $1.85. What is the projected cost of a
Zolol [24]

Answer:

$11.10 per gallon.

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in a gallon so the cost of a gallon of oil currently is 1.85×4=$7.40

If the gallon price of oil goes up 50% then our answer is: 7.40×\frac{3}{2}=\frac{22.2}{2}=11.1

The price of oil in March will be $11.10 per gallon.

6 0
2 years ago
If x = 2, then x second power - 3x -+5
ICE Princess25 [194]
X^2 - 3x + 5
2^2 - 3(2) + 5
4 - 6 + 5
3
3 0
3 years ago
What is the value of x?
Leviafan [203]

Answer:

x=23

Step-by-step explanation:

A and D are equal to eachother so you write the equation (x-4)=19. To solve all you have to do is add 4 to each side and you will get the answer of x=23

5 0
2 years ago
Other questions:
  • While on vacation, your family traveled 2040 miles in 6 days. Your average speed was 340 miles
    10·1 answer
  • During the last central high school basketball game, the starting five players scored 11, 7, 21, 14, and 7 points, respectively.
    10·1 answer
  • What is 8 21/40 I don't understand how to do it
    14·2 answers
  • Three rational numbers between 1/4 and 1/5
    12·2 answers
  • Asap Algebra 2 hon explanation would be greatly appreciated.
    7·1 answer
  • Helppp last question, giveing 12 pts
    9·2 answers
  • Pleaseeeee helpppppp
    13·1 answer
  • Does anyone know the answer?
    5·2 answers
  • Can someone help me ASAP, please and ty! What is “ 3x^2 added to 6x^2” simplifed to?
    11·2 answers
  • Given the following exponential function, identify whether the change represents growth or decay, and determine the percentage r
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!