1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin2010 [14]
3 years ago
9

Simplify the expression by combining like terms. -9x + 2y - 7 + 8y + 2x + 20 Please help me

Mathematics
2 answers:
blsea [12.9K]3 years ago
4 0

Answer:

-7x+20y+13

Step-by-step explanation:

yanalaym [24]3 years ago
4 0

Answer:

-7x+10y+13

Step-by-step explanation:

want the explanation?

I guess no cause you know that we need to collect like terms. :)

You might be interested in
Donna bought 5 bags of dog treats for $14.00. What is the cost per bag of dog treats?
Alex17521 [72]

Answer:

2.8

Step-by-step explanation:

14 divided by 5=2.8

Hope this helps you! <3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Drag the missing statements and reasons to the correct spot to complete the proof
morpeh [17]

Answer:

See attached

Step-by-step explanation:

Answer is attached

7 0
3 years ago
What happens if 0 is one of the coordinates?
aleksandrvk [35]

Answer:

Its is just 0

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
A plane flew 500 miles in 40 minutes. How long would it take to fly 1 mile
mina [271]
I believe it’s 12.5 miles
3 0
3 years ago
Jen picked 3/4 of a gallon of strawberries in half an hour.If she keeps picking strawberries at the same time, how many gallons
MrRa [10]

Answer:

Number of gallons of strawberries will she have picked in 2 hours is, 3

Step-by-step explanation:

Unit rate defined as the rate are expressed as a quantity of 1, such as 4 feet per second or 6 miles per hour, they are called unit rates.

Given the statement: Jen picked 3/4 of a gallon of strawberries in half an hour.

⇒ In \frac{1}{2} hour Jen picked  \frac{3}{4} gallon of strawberries.

Unit rate per hour = \frac{\frac{3}{4} }{\frac{1}{2}} =\frac{3}{4} \times \frac{2}{1} = \frac{6}{4} = \frac{3}{2}

To find the number of gallons will she have picked in 2 hours.

Number of gallons = unit rate per hours \times 2

                                      =\frac{3}{2} \times 2 = 3

Therefore, the number of gallons will she have picked in 2 hours is, 3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Your office needs to deliver products to various sites in your town. You can hire a firm to make those deliveries for $200 per m
    6·1 answer
  • a female monkey is 3 3/7 feet tall. a male monkey is about 3 2/5 feet tall. which of the two monkeys is taller?
    6·1 answer
  • Which of the following is a simpler way to write StartFraction cosine theta Over sine theta EndFraction?
    8·1 answer
  • This figure consists of a rectangle and a quarter circle.
    8·2 answers
  • 35 per cent of a number is what fraction of that number
    13·1 answer
  • Math help geometry points and crown
    14·2 answers
  • Simplify -3 (2+4k) + 7 (2k -2)
    8·2 answers
  • All of the following ratios are equivalent except _____.
    13·2 answers
  • I don't what to do<br> Only 1-9
    13·1 answer
  • Use difference tables to determine whether the data represents a linear or quadratic relationship.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!