1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
2 years ago
15

Plot a point at the y-intercept of the following function on the provided graph. 3y = -5* + 7

Mathematics
1 answer:
Lorico [155]2 years ago
4 0
The answer is y= 2/3 or y= -35/3
Hope this helps!
You might be interested in
tapes-r-us is have a sale on hq tape players. The regular price is $60. The discount is $18. What percent discount is this?
olga nikolaevna [1]

The discount is 30%

Step-by-step explanation:

Given

Price of tape = $60

Discount = $18

In order to find the percentage, we will use the percentage formula

Percentage = \frac{discount}{Price}*100\\= \frac{18}{60} *100\\=0.3 * 100\\= 30\%

Hence,

The discount is 30%

Keywords: Percent, sale

Learn more about percentage at:

  • brainly.com/question/6554402
  • brainly.com/question/6500232

#LearnwithBrainly

7 0
2 years ago
URGENT HELP (picture says everything you need to know)
seropon [69]

Answer:

I believe the quiz had 18 questions, with a 14:4 ratio

8 0
2 years ago
IHELP if 1 out of 5 animals are cats then how many cats are there in an ecosystem of 200 animals???​
mote1985 [20]
There are 40 cats in the ecosystem.

You set 1/5 equal to x/200. Then you cross multiply the fractions to get 5x=200. You divide both terms by 5 to get x, which equals 40.

3 0
3 years ago
Pls answer fast my teacher is waiting!
a_sh-v [17]

Answer:

For company A, y = 24x + 42

For company B, y = 28x + 25

Step-by-step explanation:

x is the number of containers

y is the total cost

For company A, y = 24x + 42

For company B, y = 28x + 25

For the cost of both companies to be the same, then

24x + 42 = 28x + 25

28x - 24x = 42 - 25

4x = 17

x = 4.25

Mr Lycan would have to order about 4 containers so the cost would be the same from each company

4 0
2 years ago
Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?
Stells [14]
First, you need to get to one gallon, which is 37.20 divided by 12. (3.1)
Divide that number by four, which is: 0.775, or 0.78 rounded up to the nearest hundredth.
Hope that helped.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How can I find the answer?
    8·1 answer
  • Auditoriums are often designed so that are fewer seats per row for rows closer to the stage. Suppose you are sitting in row 18 i
    7·1 answer
  • Which paper folding method can be used to form parallel<br> lines?
    8·1 answer
  • In how many different ways can 3 identical green shirts and 3 identical red shirts be distributed among 6 children such that eac
    9·1 answer
  • A population of largemouth bass is 950 this year and the rate of decrease is 35% per year. How many bass will remain after 15 ye
    14·1 answer
  • Solve 2y=8x 6 show it on graph
    9·1 answer
  • Maeve and Jonathan painted part of a wall.
    14·1 answer
  • Use the information to answer the question.
    11·1 answer
  • (15 points) fairly easy question, any help would be appreciated/find the value of each variable
    13·1 answer
  • Please help with this math problem ASAP! Will give brainliest!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!