Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:

Step-by-step explanation:
To work out the volume of this shape you will first need to work out the area of the triangle. To work out the area of the triangle you would multiply the base of 12 by the height of 4.1, which gives you 49.2. You would then need to divide 49.2 by 2, which gives you 24.6. This is because the formula for the area of a triangle is the same as that of a square, however a triangle is half of a square with the same length and width. To work out the volume you would multiply the area of the triangle, which is 24.6 by the height of 9, which gives you 221.4
1) Multiply 12 by 4.1.

2) Divide 49.2 by 2.

3) Multiply 24.6 by 9.

Reflex angle because straight is 180 and right is 90 and acute is less than 90
0.015546875 is the exact amount you pay per fluid oz.
62 triangle a and 59 triangle b