1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
9

A class of 36 students is going on a field trip. They will take 4 buses. Each bus will have the same number of students. How man

y students will be on each bus?
Mathematics
1 answer:
goldfiish [28.3K]3 years ago
5 0

Answer:

144

I hope that helped!

You might be interested in
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please find the volume of this shape and show work for how you did it??
castortr0y [4]

Answer:

221.4m^{3}

Step-by-step explanation:

To work out the volume of this shape you will first need to work out the area of the triangle. To work out the area of the triangle you would multiply the base of 12 by the height of 4.1, which gives you 49.2. You would then need to divide 49.2 by 2, which gives you 24.6. This is because the formula for the area of a triangle is the same as that of a square, however a triangle is half of a square with the same length and width. To work out the volume you would multiply the area of the triangle, which is 24.6 by the height of 9, which gives you 221.4m^{3}

1) Multiply 12 by 4.1.

12*4.1=49.2

2) Divide 49.2 by 2.

49.2/2=24.6

3) Multiply 24.6 by 9.

24.6*9=221.4m^{3}

6 0
3 years ago
An angle of 200 is a/an _______ angle.<br> a. reflex<br> b. straight<br> c. right<br> d. acute
krok68 [10]
Reflex angle because straight is 180 and right is 90 and acute is less than 90
3 0
3 years ago
UNIT PRICE TASK CARD #3
12345 [234]
0.015546875 is the exact amount you pay per fluid oz.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 6 of 10
Vinil7 [7]
62 triangle a and 59 triangle b
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help with this
    9·1 answer
  • I don't understand please help
    15·1 answer
  • Currently the temperature is -6 degrees Fahrenheit. it is expected for the temperature to drop another 7 degrees Fahrenheit. how
    6·1 answer
  • The function f(x) is shown in the graph.<br> What is the equation for f(x)?
    13·1 answer
  • The diameter of a circle is 6 units what is the radius
    5·2 answers
  • A sample of 47 observations is selected from a normal population. The sample mean is 30, and the population standard deviation i
    13·1 answer
  • 3. A package of 23 medicated cough drops costs $3.00. What is the unit cost (unit rate)? O $0.11 per cough drop O $1.30 per coug
    5·1 answer
  • Evaluate the function f(x) at the given numbers (correct to six decimal places). f(x) = x2 − 9x x2 − 8x − 9 , x = 0, −0.5, −0.9,
    12·1 answer
  • Please fo your best cause I need this answer asap​
    10·1 answer
  • Can some kind person help me with this it will really mean a a lot
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!