1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tia_tia [17]
3 years ago
8

Find the product of 71^2

Mathematics
1 answer:
ollegr [7]3 years ago
3 0

Answer:

142

Step-by-step explanation:

Finding the product means that we are multiplying, and 71x2= 142

You might be interested in
Jeff and Kirk can build a​ 75-ft retaining wall together in 4 hours. Because Jeff has more​ experience, he could build the wall
oee [108]

It will take Kirk about 8 hours 32 minutes to build the wall by himself.

<h3>What is Quadratic Polynomial?</h3>

Quadratic equations are second-degree algebraic expressions and are of the form ax² + bx + c = 0.

Here, Let k represent Kirk's time (in hours) to build the wall by himself. Then (k-1) is the time it takes for Jeff to build it. Their working-together rate in "walls per hour" is ...

 1/k +1/(k -1) = 1/4

Multiplying by 4k(k-1), we have ...

 4(k-1) +4k = k(k -1)

 k² -9k = -4 . . . . . . . . subtract 8k and simplify

 k² -9k +20.25 = 16.25 . . . . . add (9/2)² to complete the square

 k -4.5 = √16.25 . . . . . . . . . take the square root

 k = 4.5 +√16.25 ≈ 8.531129 . . . hours

The fractional hour is ...

 0.531129 × 60 min ≈ 31.9 min ≈ 32 min

Thus, It will take Kirk about 8 hours 32 minutes to build the wall by himself.

Learn more about Quadratic Polynomial from:

brainly.com/question/2350120

#SPJ1

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose an isosceles triangle ABC has A = 45° and b = c = 4. What is the length of a^2?
Mila [183]
Since b = c, the angles B and C are congruent.
180 - 45 = 135
135/2 = =67.5

A = 45
B = 67.5
C = 67.5
a = ?
b = 4
c = 4

Since we know two sides and all three angles, we can use the law of sines to find a.

b/sin B = a/sin A

4/(sin 67.5) = a/(sin 45)

a = 4(sin 45)/(sin 67.5)

a^2 = (4(sin 45)/(sin 67.5))^2

a^2 = 9.37
4 0
3 years ago
Which of the following is a solution of x^2+8x= -32
juin [17]

Answer:

X1=-4+4i

X2=-4-4i

Step-by-step explanation:

X^2+8x+32=0

Δ=b^2-4ac=8^2-4(32)=-64<0

X1=(-b-i√Δ) /2a=(-8-8i)/2=-4-4i

X2=(-b+i√Δ) /2a=(-8+8i)/2=-4+4i

3 0
3 years ago
A positive integer from one to six is to be chosen by casting a die. Thus the elements c of the sample space C are 1, 2, 3, 4, 5
Alex_Xolod [135]

Answer with Step-by-step explanation:

We are given that six integers 1,2,3,4,5 and 6.

We are given that sample space

C={1,2,3,4,5,6}

Probability of each element=\frac{1}{6}

We have to find that P(C_1),P(C_2),P(C_1\cap C_2) \;and\; P(C_1\cup C_2)

Total number of elements=6

C_1={1,2,3,4}

Number of elements in C_1=4

P(E)=\frac{number\;of\;favorable \;cases}{Total;number \;of\;cases}

Using the formula

P(C_1)=\frac{4}{6}=\frac{2}{3}

C_2={3,4,5,6}

Number of elements in C_2=4

P(C_2)=\frac{4}{6}=\frac{2}{3}

C_1\cap C_2={3,4}

Number of elements in (C_1\cap C_2)=2

P(C_1\cap C_2)=\frac{2}{6}=\frac{1}{3}

C_1\cup C_2={1,2,3,4,5,6}

P(C_1\cup C_2)=\frac{6}{6}=1

4 0
3 years ago
Almonds cost $15.50 for 6 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.
Salsk061 [2.6K]
15.50 for 6 lbs......15.50/6 =  $ 2.58 per lb
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A support wire is strung from a tree. The bottom of the wire is 24 ft from the tree. The length of the wire is 30 ft. Find each
    11·1 answer
  • Given the following linear function, sketch the graph of the function and find the domain and range. f(x)=2/3x-3
    5·2 answers
  • PLS NEED HELP NEED DONE IN 10 MIN.
    11·1 answer
  • Mr. Hershman has purchased a farm that is in the shape of a rectangle. The dimensions of the piece of land are 4.74.7 km by 2.58
    11·1 answer
  • Which of these equations have no solution? Check all that apply.
    14·1 answer
  • Jom!
    7·1 answer
  • The area of the pacific ocean is more than 60 million square miles. What is that in scientific notation? ​
    6·1 answer
  • Daniel paid $180 for a shirt after getting a discount of 10%.The shopkeper made a profit of 20% on the sale of the shirt.what pe
    15·1 answer
  • What is a good source to train numerical reasoning?
    5·1 answer
  • Can someone help me please, its for plato algebra 2-1
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!