1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tia_tia [17]
3 years ago
8

Find the product of 71^2

Mathematics
1 answer:
ollegr [7]3 years ago
3 0

Answer:

142

Step-by-step explanation:

Finding the product means that we are multiplying, and 71x2= 142

You might be interested in
How do you show your work on questions that are confeusing when you show your work
elixir [45]

Answer:

Where is the question??

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
When investing money in a bank account, in which situation will you have the most money in your account at the end of three year
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

continuously is the most, and what is actually done at the banks...

as for your answer:

<u>Compounded monthly </u>

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which of the following statements about AB and AC is true?
Mumz [18]

Answer: C

Step-by-step explanation:

Ap3x

7 0
3 years ago
Help me out please thank you
neonofarm [45]

Answer:

1. 12

2. 4

3. 24

4. 30

5. 14

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
7-ounce package costs $2.59. A 12 ounce package costs $4.56. An 18 ounce package costs $6.30. Which package is the best buy?
Yanka [14]

Answer:

18 ounce package for $6.30

Step-by-step explanation:

For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.

2.59 / 7 = $0.37 per oz

4.56 / 12 = $0.38 per oz

6.30 / 18 = $0.35 per oz

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Pleas echeck if i am correct
    10·1 answer
  • An object is thrown upward at a speed of 121 feet per second by a machine from a height of 8 feet off the ground. The height h o
    6·1 answer
  • Solve for y= 2x+ 3y=12
    6·2 answers
  • Question 4(Multiple Choice Worth 1 points)
    14·1 answer
  • Which function has a range of {y|y ≤ 5}?
    7·2 answers
  • the networking organization you joined is throwing a party. you are in charge of buying the chips, which cost $2.50 per bag and
    7·1 answer
  • Find the surface area of this prism 6.72,5.78,12.7
    11·1 answer
  • Solve for x. <br> 1/3x – 6 = 1
    11·2 answers
  • You select 32 marbles from a bag. The results are as follows: 6 blue marbles, 5 green marbles, 4 red marbles, 8 white marbles, a
    6·1 answer
  • Find the area of an equilateral triangle with an apohem of (5root3)/3 ft and a side length of 10 ft.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!