1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vadim26 [7]
3 years ago
8

Please Help ASAP before midnight.

Mathematics
2 answers:
Temka [501]3 years ago
7 0

Answer:

$2.50 for 1 ounce

Step-by-step explanation:

I hope this helps

alisha [4.7K]3 years ago
6 0

Answer:

The correct answer is $2.50.

Step-by-step explanation:

The unit rate is what we use to determine the price of a single unit, when something is sold in a group, as in this case 5 ounces.

We have been told that $ 12.50 is the price for 5 ounces, but what we want to know is how much 1 ounce costs.

To determine this, what we must do is divide the total price by the quantity of ounces, in order to determine the unit price:

12.50 / 5 = 2.50

In this way we can verify that the unit price of 5 ounces

You might be interested in
Select Equal or Not Equal to correctly classify each statement.
Black_prince [1.1K]
The first problem is true because with multiplication it doesn't matter which order it is in.

The second problem is false because you will get a different quotient depending on which numbers are on which side of the equation.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
19.
dmitriy555 [2]

Answer:

293 feet per second

Step-by-step explanation:

1056000 feet per hour

1 hour = 60 minutes

1056000 divided by 60 = 17600 feet per minute

1 minute = 60 seconds

17600 divided by 60 = 293 feet per second

5 0
3 years ago
Write a function rule that represents each sentence c is 8 more than half of n
Olegator [25]
C= n/2+ 8 this is your answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Grandpa schmidt is 75 years old. this is 9 years less than seven times the age of junior schmidt. how old is junior
Ad libitum [116K]
Grandpa's age is 75 years
Seven times the age of junior = age of grandpa + 9 jears = 75 + 9 = 84 years
Hence, the age of junior will be 84 / 7 = 12 years. (Since 84 is seven times his age, you have to devide by seven).
--> Junior is 12 years old.

I hope I've been helpful, MarkV
3 0
3 years ago
Please someone help me. Thank you.​
KiRa [710]

Answer:

Step-by-step explanation:

take x degree as reference angle

using tan rule

tan x=opposite/adjacent

tan x=6.1/5.1

tan x=1.19

x=tan^{-1}1.19

x=49.95

x=50 degree

3 0
3 years ago
Other questions:
  • One number is 33 times a first number. a third number is 100 more than the first number. if the sum of the three numbers is 3103
    14·1 answer
  • Which of the following is a binomial?
    14·2 answers
  • What is the remainder when 6x^4-3x^5+2x^3+x-3 is divided by x+1
    9·1 answer
  • Help me I don’t get this
    9·1 answer
  • Solve the expression 5x+2 1/2=15
    12·1 answer
  • Please graph x&lt;6 <br><br> But the this &lt; with a line under it
    13·1 answer
  • Is –2,823,680 − 8,957,599 positive or negative?
    14·2 answers
  • 5x^2-x use facoring to answer
    5·1 answer
  • Evaluate the function<br> Find f(2)<br> f(2) =
    11·1 answer
  • Given m = 7 and the point (3, -1), which of the following is the point-slope form of the equation
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!