1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
2 years ago
13

At the IGA, a 5 lb bag of apples costs $5.85. What is the unit rate for the 5 lb bag?

Mathematics
2 answers:
Angelina_Jolie [31]2 years ago
8 0
The unit rate for 5 lb bag is 1.75 lb
mylen [45]2 years ago
4 0
1.17. to change the 5 into a 1, you would divide by 5. since you did it to the 5, you also have to do it to the 5.85. so it’s 5.i5 divided by 5
You might be interested in
QUICKK - Which inequality matches the graph?
Marizza181 [45]

B.

5a < 20 \\ a <  \frac{20}{5}  \\ a < 4

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASEEEE I need help :(
S_A_V [24]
Don’t mind my math homework- But ya the answer would be -1/3. You’re welcome I got your back :)

4 0
2 years ago
Explain the difference between -<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7B1%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt{1}" alt="\sqrt{1
OLEGan [10]

Step-by-step explanation:

= -√1

= -1

= √1

= 1

Difference -√1 and √1 are the sign of the number, where -√1 is negative and √1 is positive

3 0
3 years ago
Find The sum or difference. Simplify 3/16 + 7/16<br>​
irina [24]
The answer to this is 5/8
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation 4/x=8​
Veseljchak [2.6K]

Answer:

x = .5

Step-by-step explanation:

4 / x = 8

4 / .5 = 8

x = .5

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 25+{2[3+8-7(25/5)+11]}
    9·1 answer
  • A blacksmith has been studying vector calculus and wants to calculate the total mass of a curved metal fitting. Given that the m
    8·1 answer
  • 949,500 round to the hunderd thusand
    5·1 answer
  • D= V(x2 - 1)2 + (12 - y1)?
    5·1 answer
  • Which algebraic expression is equivalent to the expression below?
    10·1 answer
  • Can someone pls help me
    12·2 answers
  • Mikai walks her dog Rufus take regular walks
    15·2 answers
  • What is the volume of the triangle prism? ( HELP PLEASE )
    12·1 answer
  • Can someone pls help i need your help
    14·2 answers
  • What is the value of X?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!