1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
13

At the IGA, a 5 lb bag of apples costs $5.85. What is the unit rate for the 5 lb bag?

Mathematics
2 answers:
Angelina_Jolie [31]3 years ago
8 0
The unit rate for 5 lb bag is 1.75 lb
mylen [45]3 years ago
4 0
1.17. to change the 5 into a 1, you would divide by 5. since you did it to the 5, you also have to do it to the 5.85. so it’s 5.i5 divided by 5
You might be interested in
A pyramid has a square base with sides of length s. The height of the pyramid is eqaul to 1/2 of the length of a side base. Whic
Paha777 [63]
A\ volume\ of\ a\ square\ pyramid:\\\\V=\dfrac{1}{3}a^2H\\\\a-length\ of\ a\ side\ of\ a\ base\\H-a\ height\ of\ a\ pyramid\\-------------------\\a=s;\ H=\dfrac{1}{2}s\\\\subtitute\\\\V=\dfrac{1}{3}s^2\cdot\dfrac{1}{2}s=\dfrac{1}{6}s^3\\\\\boxed{V=\frac{1}{6}s^3}\to\fbox{B.}
8 0
3 years ago
John is going to the store. His house is located 3 miles south and 4 miles east from the
IRISSAK [1]

Answer:

im so sorry but i need to finish my challenge

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!!!!!<br><br>ABCD is a parallelogram. Find x.
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

here,x=123, is the answer.

4 0
3 years ago
Does the equation 14 - 3x = -4x have one, many or no solution?​
BabaBlast [244]

Answer:

one solution,x=- 14

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help ASAP Need HELP Please What if 9times3times 8 divided by 92?!?!??!
s344n2d4d5 [400]
9x3x8/92=2.347 and that rounded =2.35.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • In the circle below which line represents the circles radius?
    7·1 answer
  • What is the distance between the origin and (−3,−4)? A. 5 B. 7 C. 12 D. 25
    11·2 answers
  • Maya is packing her backpack for hike. In one pocket, she puts in a 1/2 pound bag of trail mix,a water bottle weighing 2 1/8 pou
    14·1 answer
  • A rectangle has a prism length os 4 1/4 a width of 3 in and height is 1 1/4
    10·2 answers
  • What is the GCF of these 2 numbers : 120 and 60
    7·2 answers
  • One bottle of $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. Which has the lower unit rate. How much lower?
    8·1 answer
  • Find the unknown measures. around lengths to the nearest hundredth and angle measures to the nearest degree.
    14·1 answer
  • Please and thank you ​
    15·2 answers
  • . A farm stand displays 3 baskets with 12 peaches in each basket and 2 baskets with 15 plums in each basket. A customer buys 8 p
    11·1 answer
  • Determine the corresponding ordered pair of the point on the circle for the following angle: 1890
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!