At the IGA, a 5 lb bag of apples costs $5.85. What is the unit rate for the 5 lb bag?
2 answers:
The unit rate for 5 lb bag is 1.75 lb
1.17. to change the 5 into a 1, you would divide by 5. since you did it to the 5, you also have to do it to the 5.85. so it’s 5.i5 divided by 5
You might be interested in
Answer:
im so sorry but i need to finish my challenge
Step-by-step explanation:
Answer:
here,x=123, is the answer.
Answer:
one solution,x=- 14
Step-by-step explanation:
9x3x8/92=2.347 and that rounded =2.35.