1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuki888 [10]
3 years ago
5

Please someone help ASAP

Mathematics
2 answers:
erastova [34]3 years ago
6 0

Answer:

the slope of the line is zero

Rama09 [41]3 years ago
3 0

Answer:

the slope is 0

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which of the following r one dimensional figures?
asambeis [7]

Answer:

a. ray

e. segment

f. line

Step-by-step explanation:

<em><u>Info on dimensions:</u></em>

  • <em>A Point has no dimensions </em>
  • <em>A Line is one-dimensional </em>
  • <em>A Plane is two dimensional</em>
  • <em>A Solid is three-dimensional</em>

<u>Let's see number of dimensions of figures: </u>

<u>a. ray </u>

  • One dimension

<u>b. angle </u>

  • Two dimensions

<u>c. square </u>

  • Two dimensions

<u>d. point </u>

  • Zero dimension

<u>e. segment </u>

  • One dimension

<u>f. line</u>

  • One dimension
8 0
3 years ago
Please urgent fast thanks
stich3 [128]

Answer:

A) I = $171.73

B) $4771.73

Step-by-step explanation:

We are told her loan is $4600 for 7 months.

Thus;

Principal; P = 4600

Time; T = 7 months = 7/12 year

Interest rate is given as 6.4%

Thus; r = 6.4

A) To get the interest, the Formula is;

I = PRT/100

I = (4600 × 6.4 × (7/12))/100

I = $171.73

B) Since interest is $171.73, it means amount she owes after the 7 months = $4600 + $171.73 = $4771.73

6 0
3 years ago
The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown
kobusy [5.1K]
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.

19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
5 0
3 years ago
Square root 230in simplified in redical form.
Mariulka [41]
Ok so you find squares
example
we know ataht √9=3 becuase 9=3*3 so √9=√(3 times 3)=√(3^2) =3

so we factor 230
230=2 times 5 times 23
we do not have any doubles so this is simplest form

6 0
3 years ago
Can someone pls help me and explain
icang [17]
The floor tile is made up of 5 pieces of 2 inches by 2 inches square.

Area of 1 square = 2 x 2 = 4 in²

Area of 5 square = 4 x 5 = 20 in²

Volume of the floor tile = 20 x 3/4 = 15 in³

------------------------------------------
Answer: 15 in³ (Answer G)
------------------------------------------

5 0
3 years ago
Other questions:
  • An employee has an annual salary of $51,300. They receive $2,830 in health insurance and $4,600 in paid time off per year. They
    5·2 answers
  • The value of y is inversely proportional to the value of x. When y=40, x=5. What is the value of y when x=8
    6·1 answer
  • What are the solutions of the equation x6 + 6x3 + 5 = 0? Use factoring to solve.
    10·1 answer
  • The vowels are A, E, I, O and U. The remaining letters are consonants.
    12·1 answer
  • I don't know how to solve surface area
    15·1 answer
  • How do you solve 19=15w-4(3w-1)
    6·2 answers
  • ⚠️PLEASE HELP⚠️
    11·2 answers
  • Please help me with this question thank you !!
    6·1 answer
  • Gordon types 1,944 words in 27 minutes. Find the unit rate
    14·2 answers
  • 25 yd. 4 in. Divided by 8
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!