1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr402 [8]
3 years ago
15

2. You are trying to determine which box of Honey Nut Cheerios to buy. The Family Size box weighs

Mathematics
1 answer:
mihalych1998 [28]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Of course it is MEGA, it is a common sense for everyone to know that buying bigger bulk results in cheaper price. But I will do the math for you:

MEGA size: 5 / 29.4 = 0.17 dollars per pound

Family size: 3.64 / 19.5 = 0.19 dollars per pound

so it is MEGA

You might be interested in
I NEED HELP FAST
deff fn [24]

The restaurant served 70 specials in all, 80% of which were salmon filets. It says to find salmon filets that the restaurant served last night.

So we just need to find 80% of 70.

Therefore, Number of Salmon Filets = 0.8*70 = 56.

Hence, the restaurant served 56 salmon filets.

5 0
3 years ago
If a card is drawn at random from a​ well-shuffled deck, is getting a diamonda diamond independent of the card colorcard color l
liraira [26]
You should ask your parent/guardian
 or teacher if needed! Merry Christmas!
6 0
3 years ago
A+5/-4=-3<br> Please help this due tomorrow
Sergio [31]
It’s 8 I think but you can ask your friends
8 0
2 years ago
What is the exact area of the circle having a radius of 11 miles?
djyliett [7]
A = (pi) * r^2
A = 3.14 * 11^2
A = 3.14 * 121
A = 379.94 miles
6 0
3 years ago
Evaluate the function f(x) = 2x + 2, when x = -1<br> W.4<br> X. 3<br> Y. O <br> Z -4
madreJ [45]

Hello.

Simply plug -1 into 2x+2.

f(x) = 2x +2

f(-1) = 2 (-1) +2

f (-1)= -2+2

f(-1) = 0

Hope this helped.

**************************

Disclaimer:

Always double check your answer with a reliable source, as mistakes can be made.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Does 9,40,41 form a right triangle
    8·2 answers
  • Michael sold his painting for $50. He sold his painting for $10 less than its original price. At what price did Michael buy the
    9·2 answers
  • Could someone please explain to me how to determine the answer to this question?
    6·1 answer
  • A delivery truck drives three routes in one day. The first route is 1223 miles long, the second route is 1034 miles long, and th
    11·1 answer
  • 2 mi, 1.5 mi, 2.5 mi​
    12·2 answers
  • Curtis divided 27.16 by 2.8 in Got 0.97 is his answer reasonable why or why not
    9·1 answer
  • Solve the inequality<br><br> -7x + 12 = 75
    12·2 answers
  • Help me, please a b c or d
    9·1 answer
  • Carlos deposits $800 into an account that pays simple interest at a rate of 5% per year. How much interest will he be paid in th
    7·1 answer
  • How many positive three-digit numbers are evenly<br> divisible by 33?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!