1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
3 years ago
7

Help me with this geo question plss?!!

Mathematics
2 answers:
choli [55]3 years ago
7 0
We need to use sin cos and tan
We only have the opposite and adjacent so we can only use tan

tanX = opposite/ adjacent
TanX = 15/11
X = tan^-1(15/11 )
(inverse tan)

X=53.75°
denis-greek [22]3 years ago
6 0

Answer:

53.7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Why is 1/2 of 2 equals one whole
algol [13]
Hey There :)

This is because one is half of two. You could also multiply 2 * 0.5= 1, 0.5 represents \frac{1}{2} and two is the whole number. This is how \frac{1}{2} of two equals one.

Have A Brainly Day :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If there are 10 South American butterflies and you're comparing 3:2 and 2 is European birds and 3 is South American birds how ma
zvonat [6]
So 3:2
and there are 10 south american butterflies then it would be 10/3 =? and that number *2
3 0
3 years ago
How many students got eight or more answers correct?
slamgirl [31]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

You have to count the number of dots there are after the number 8. (This includes the dotes above 8.)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help I’m having so much trouble with this
sergeinik [125]

Answer: Decimal Form:   4.47213595 …

3 0
3 years ago
If there is an 8% tax on 1.00 item what is the total amount of the transaction
rosijanka [135]
$1.08
you would multiply your cost (1.00) by 8% which is equivalent to .08 and then add to to the original cost. or to skip the middle step just multiply it by 1.08 since you are adding the 8% to 100% of the original cost
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help i cant get this wrong
    13·2 answers
  • Which expression is equivalent to -2 1/4÷ (-2/3)​
    11·1 answer
  • At the sewing store, Erin bought a bag of mixed buttons. She got 261 large buttons and 87 small buttons. What percentage of the
    5·1 answer
  • Which triangle would be most helpful in finding the distance between the points (–4, 3) and (1, –2) on the coordinate plane? On
    7·2 answers
  • The skateboard that Jose wants costs $90. Jose has a coupon for 1 5 off the retail price. If Jose saves $18 a week, how long wil
    14·1 answer
  • Melanie had 67 dollars to spend on 7 books. After buying them she had 11 dollars. How much did each book cost?
    14·2 answers
  • HELP ASAP
    13·1 answer
  • I need help!! Pleasee!!!
    9·1 answer
  • (34+ (9 x 2)) divide2 = _
    8·2 answers
  • A dealer marks the price of his mobiles 40% above the cost price and allows 20% discount. If his/her purchase price of a mobile
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!