To find f(-20), first figure out which piece x = -20 fits with.
Since -20 < -12, x = -20 first in the domain used by the third piece.
For f(-20), treat this function as if it was just f(x) = 3x-7.
f(-20) = 3(-20) -7
= -60 - 7
= -67
Converting the fraction 1/30 into a decimal is very easy.
To get 1/30 converted to decimal, you simply divide 1 by 30.
1/30 as a decimal is:
<span>0.033333333</span>
X and y would be 1/1 or 1
So one coat uses 125 chinchillas . So, 10 * 125 will give you how many will give you 1250 chinchillas.. this is the number of chinchillas needed for 10 coats. So for 2 years you would have to multiply it by two so, 1250 * 2 = 2500.
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!