1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Levart [38]
2 years ago
9

Answer these 4 questions for brainliest! :)

Mathematics
1 answer:
Verdich [7]2 years ago
4 0

Answer: 1. X+2

2. 6x-3

3. -2x-1

4. 9x5

Step-by-step explanation:

1. X+4-3+1 There is only one variable, so you don’t need to worry about that. Just do all of the numerical operations. 4-3+1= 2. So it would be x+2

2. X-5+5x+2. Again, do the numerical operations first. -5+2=-3. X+5x=6x. So it would be 6x-3.

3. 2x+7-4x-8. 7-8=-1. 2x-4x=-2x. So it would be -2x-1.

4. (4+3)x+2x-5. Do the operation in the parenthesis first. Then it would be (7)x or just 7x+2x-5. Simplify to 9x-5.

You might be interested in
Pls help. No files pls. Will give brainliest.
nordsb [41]

To find f(-20), first figure out which piece x = -20 fits with.

Since -20 < -12, x = -20 first in the domain used by the third piece.

For f(-20), treat this function as if it was just f(x) = 3x-7.

f(-20) = 3(-20) -7

         = -60 - 7

         = -67

6 0
2 years ago
How do you write 1/30 in decimal form?
Anarel [89]
Converting the fraction 1/30 into a decimal is very easy. 

To get 1/30 converted to decimal, you simply divide 1 by 30.
1/30 as a decimal is:

<span>0.033333333</span>
8 0
3 years ago
Help me divide y over x??
Aleonysh [2.5K]
X and y would be 1/1 or 1
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A) If it takes 125 chinchillas to make a coat and he needs to make 10 coats, how many chinchillas must Barton have by the end of
Nesterboy [21]


So one coat uses 125 chinchillas . So, 10 * 125 will give you how many will give you 1250 chinchillas.. this is the number of chinchillas needed for 10 coats. So for 2 years you would have to multiply it by two so, 1250 * 2 = 2500.

 

3 0
3 years ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Terry buys beads by the bag to make jewelry. There are 25 beads in each bag. Which equation can he use to find the number of bea
    8·2 answers
  • in the last election, 1,200 people in the precinct voted. the ratio of men to omen was 3 to 5. how many of the voters were women
    13·1 answer
  • Round 374,839 to the nearest thousandth
    15·2 answers
  • Writing decimals in word form 3,198,001.632
    7·1 answer
  • Algebra, help please ASAP
    5·2 answers
  • Y=8/3x-5  my teacher want me to find the slope and y-intercept for each equation
    10·1 answer
  • Simplify the expression so there is only one positive power for each base. (5^-2 x 4^-4)^-2
    8·1 answer
  • Solve the equation using the distributive property and properties of equality. One-half (x + 6) = 18 What is the value of x? 6 7
    15·2 answers
  • Identify 2 items that you can find at a grocery store that hold less than 100 mL.
    5·1 answer
  • 1) complete the special right triangle<br> what is length of BD<br> what is length of BC
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!