Answer:
Part A
= $9
Part B
= $3.24
Part C
= $30.24
Step-by-step explanation:
Part A
= 36÷100x25
= $9
Part B
=36÷100x9
=$3.24
Part C
=36-9
=27
Then
=27+3.25
= $30.24
The word "associative" comes from "associate" or "group";the Associative Property is the rule that refers to grouping. For addition, the rule is "<span>a + (b + c) = (a + b) + c</span><span>"; in numbers, this means
</span>2 + (3 + 4) = (2 + 3) + 4. For multiplication, the rule is "<span>a(bc) = (ab)c</span>"; in numbers, this means2(3×4) = (2×3)4<span>. Any time they refer to the Associative Property, they want you to regroup things; any time a computation depends on things being regrouped, they want you to say that the computation uses the Associative Property.</span>
Answer:
Step-by-step explanation:
ayooo u on a real test
I can't see pictures, but to find the area of a triangle, you multiply the dimensions, as you would a rectangle, but divide the area by 2.
For example, the dimensions of a triangle are 4 and 6.
Multiply the two.
4x6=24.
But don't stop there. Divide 24 by 2.
24/2=12.
So the area of the example triangle is 12.
---
hope it helps
Answer:
3. 15 Cubes
4. 60 ft per sec , 180 ft
5. 58 yards per min
6. $7.50, $18.00
Step-by-step explanation:
3. Number of Cubes in 7 bowls = 35
Number of Cubes in 1 bowls = 
Number of Cubes in 3 bowls =
4. Distance ran by Zebra = 420 ft
Time taken = 7 seconds
Speed =
=60 ft per sec
Hence
Distance = speed x time
Distance covered in 30 seconds = 60 x 30 = 180 Ft
5. Distance travelled = 870 yards
Time taken = 15 mins
Speed =
yards per min
6. Cost of 3 pounds of apple = $4.50
Cost of 1 pounds of apple =
=$1.50
Cost of 5 pounds of apple = 5 x $1.50 =$7.50
Cost of 12 pounds of apple = 12 x $1.50 =$18.00