Answer:
what grade are you in ?
Step-by-step explanation:
1 3/4 hours of work equates to $18.375 so $18.38.
2 1/3 hours of work equates to $24.50.
1 5/12 hours of work equates to $14.875 so $14.88
Add all values $18.38+$24.50+$14.88 = $57.76
Doug has a total amount of earnings which = $57.76, good luck!
There is no answer? So how am I supposed to answer it?
Cost of milk per carton = $ 70 cents = 70/100 = $0.7
Cost of bread per loaf = $60 cents = 60/100 = $0.6
Cost of cereals per box = $50 cents = 50/100 = $0.5
Cost of meat per pound = $1.50
If x is the number of cartons of milk bought, then
Number of loafs = x/2
Number pf boxes of cereals = x/2 +1
Number of pounds of meat = x/2 +1
Therefore,
0.7*x + 0.6*x/2 + 0.5 (x/2+1) + 1.5 (x/2+1) = 10
0.7x + 0.3x + 0.25x + 0.5 + 0.75x + 1.5 = 10
2x + 2 =10
2x = 8
x = 4
Substituting;
Milk cartons = 4
Number of bread = 4/2 = 2
Boxes of cereals = 2+1 = 3
Pounds of meat = 3
Answer:
You pay more for your lunch bill on Sunday
Step-by-step explanation:
You pay a total of $15.80 on Saturday and $16.27 on Sunday