1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
3 years ago
7

Lulu has to buy paper towels. She can buy 3 rolls for $2.97, 12 rolls for $10.80, or 20 rolls for $18.40. Assuming all the rolls

are the same type of paper towel which is the best deal?
Mathematics
2 answers:
Maru [420]3 years ago
6 0
The 12 rolls for 10.80 I’m guessing
loris [4]3 years ago
6 0

Answer:

The best deal is 12 rolls for $10.80

Step-by-step explanation:

2.97 divided by 3= $0.99 No

12 rolls for $10.80= $0.90 = $21.6 for 24 rolls

20 rolls for $18.40=$0.92=

0.92 times 4= $3.68

18.40+$3.68=$22.08 for 24 rolls

You might be interested in
Waht 6/9 dividede 4/7 plzzzzzzzzzzzzzz help
levacccp [35]

Answer:

6/9 ÷ 4/7 = 1 1/6

Step-by-step explanation:

flip the second fraction and then we simply multiply the numerators with each other and the denominator with each other

5 0
3 years ago
A local fair has an entrance fee of $10. Each ride costs $1.25.
Archy [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Is this the correct answer? if not, what is it?
sergiy2304 [10]

Answer:

B. 1:2800

Step-by-step explanation:

448 / .16 = 2800

1:2800

Feel free to let me know if you need more help! :)

6 0
4 years ago
Evaluate. Express your answer in exact simplest form.
kumpel [21]

Answer:

6720

Step-by-step explanation:

The writing 8P5 represents the number of permutations of 8 elements  taken 5 at a time.

<u></u>

<u>First Method</u> :

8P5 = 8 × 7 × 6 × 5 × 4

       = 6720

<u>Second Method</u> :

8P5=\frac{8!}{\left( 8-5\right)!}

=\frac{8!}{ 3!}

=\frac{8 \times 7 \times 6 \times 5 \times 4 \times 3!}{ 3!}

= 8 \times 7 \times 6 \times 5 \times 4

= 6720

6 0
2 years ago
Plzz helpp I’ll mark brainiest
Andru [333]
Answer is year 3
Ben 19
Amy 22
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4(sin3x-cos2x)=5(sinx-1)​
    8·1 answer
  • Juliet went to the mall to buy clothes for the new school year. Shirts cost $15 and pants cost $40. If Juliet bought 10 items of
    5·2 answers
  • Honestly just use this question for points
    9·2 answers
  • PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    12·1 answer
  • Texas State University offers a 4-year degree. Tuition is $7,215 per year. Jaime has savings of $4,200 and has been offered a sc
    11·1 answer
  • (2) Last month, Coach Harvey ran 48 miles. This was 60% of his goal. How many miles did Coach Harvey set as his goal? (Set a pro
    6·1 answer
  • Find the value of x. Answer options: 92, 2, 180, 88
    10·1 answer
  • Help plz you can just find the area not the other part
    13·2 answers
  • Over a 14-day period, Jamal went to the store 4 times. Based on this
    6·1 answer
  • GEOMETRY HELP PLEASE!! 20 points
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!