1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
2 years ago
7

Lulu has to buy paper towels. She can buy 3 rolls for $2.97, 12 rolls for $10.80, or 20 rolls for $18.40. Assuming all the rolls

are the same type of paper towel which is the best deal?
Mathematics
2 answers:
Maru [420]2 years ago
6 0
The 12 rolls for 10.80 I’m guessing
loris [4]2 years ago
6 0

Answer:

The best deal is 12 rolls for $10.80

Step-by-step explanation:

2.97 divided by 3= $0.99 No

12 rolls for $10.80= $0.90 = $21.6 for 24 rolls

20 rolls for $18.40=$0.92=

0.92 times 4= $3.68

18.40+$3.68=$22.08 for 24 rolls

You might be interested in
PLEASE ANSWER THE PIC BELOW
jok3333 [9.3K]

Answer: 11

Step-by-step explanation:

Since the equation of circumference is 2(r)pi

if 22pi=2(r)pi

then 22=2r

22=2r

r=11

7 0
2 years ago
Please Help give me an A
kupik [55]
What are your answers? And btw kinda cute
4 0
3 years ago
What is the best definition of arithmetic
Alekssandra [29.7K]

Answer:

1a : a branch of mathematics that deals usually with the nonnegative real numbers including sometimes the transfinite cardinals and with the application of the operations of addition, subtraction, multiplication, and division to them. b : a treatise on arithmetic. 2 : computation, calculation.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
An angle of 200° is a/an _______ angle
nirvana33 [79]
An angle of 200 degrees in an obtuse angle.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
25 N<br> 10N<br> 15 N<br> 5. Net Force:<br> 6. Direction of Movement:
N76 [4]
10 N is correct give m brainlist pleaseeee !:)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find an equation of the line that has intercepts (1,0) and (0,4).
    15·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS QUICK 1ST AND CORRECT ANSWER WILL GET BRAINLIEST
    11·2 answers
  • For y = 3x - 2x2 +5x3, show how to find the value for y, when x = 3. Show your work
    15·2 answers
  • Help i dont understand Pls help :(
    11·1 answer
  • Rhona can run at a rate of 6 miles per hour. Mira can run 8 miles in 6 hours. Who sis the faster runner
    14·2 answers
  • Which of the following expressions are equivalent to 4+ (14 – 2) CHOOSE 3
    9·1 answer
  • Label the transformation of the original figure.
    13·1 answer
  • 7/8 yard of material is needed to make a blanket, how many blankets can be made from 21 yards of material?
    8·1 answer
  • 9-5(x+4) = 3(2-x) - 1
    9·1 answer
  • HELP ME THIS IS DUE IN 2 HOURS
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!