1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
docker41 [41]
3 years ago
9

Write an equation that represents the line

Mathematics
1 answer:
andriy [413]3 years ago
3 0
I don’t know if you want both but I’m going to give you both.

(0,2) and (4,3)
You might be interested in
A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?
xxMikexx [17]

Answer:

The unit rate is given as $3.5 per croissant sandwiches.

Step-by-step explanation:

The total charges are $14.00

There are 4 such croissant sandwiches.

<em>The unit rate is given as, A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.</em>

Thus the unit rate is given as ,

= \frac{14}{4} = \frac{7}{2} = 3.5

Thus the unit rate is given as<em> $3.5 per croissant sandwiches.</em>

5 0
3 years ago
The right triangular prism has a volume of 1152 cm 3
aev [14]
D: 16, but if you really want to know how to do this you must figure out that A=MX+B and then using that you can calculate the meaning of life and how ALIENS helped build the twin towers. enjoy :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pythagorean Theorem Level 2
Flura [38]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Pyth. Theorem:

a = leg, b = leg, c = hypotenuse

c =  \sqrt{ {a}^{2}  +  {b}^{2} }

The length of the third side

=

\sqrt{ {5 \sqrt{3} }^{2} +  {5}^{2}  }

=

\sqrt{75 + 25}

=

\sqrt{100}

= 10

3 0
3 years ago
Solve 5x – 6y = –38. 3x + 4y = 0 . .
Andrew [12]
3x + 4y = 0
3x = -4y
x = 4y/3

5x - 6y = -38
(5*4y/3) - 6y = -38
(20y/3) - 6y = -38
(20y - 18y) / 3 = -38
2y = -114
y = -57

x = 76
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Janice and patty spent more than 175 shopping. Janice spent 34. How much did patty spend. Write a inequality.
nekit [7.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

j + p > 175

j = 34

34 + p > 175 <== ur inequality

p > 175 - 34

p > 141.......so she spent at least 141.01...because it has to be greater then 141...but cant be equal.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jenny is a 60% free-throw shooter. She gets to shoot a second free throw if and only if she makes her first shot. She can score
    6·2 answers
  • What value should be added to the expression to create a perfect square?
    11·1 answer
  • The National Research Council recommends keeping 3:1 cooper to zinc ration in a horse’s diet.if the horse is getting 420mg of zi
    11·2 answers
  • Tito bought a rare album for $68.00 and later sold it for $76.00. What is the percent of increase, rounded to the nearest tenth?
    5·2 answers
  • Find the reciprocal of. ​
    11·2 answers
  • Help plz I have 6 minutes
    10·1 answer
  • Identify the correct weight to the nearest 1\8 pound, then reduce the fraction if possible.
    14·1 answer
  • Amanda is doing a show for 6.99 a minute and only receives 20% OF THE DOLLAR of that from her company. If she does a show for 10
    5·2 answers
  • Need some help with this question.
    10·1 answer
  • Area of the shape.<br> PLEASE
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!