Answer:
6/5 units³
Step-by-step explanation:
The volume of the prism is given by the formula
V = Bh
where B is the area of the "base" and h is the height perpendicular to that base. Filling in the given numbers, you have ...
V = (9/5)·(2/3) = 18/15 = 6/5 . . . . units³
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
C . 250 cm^2
cause its the same
The answer is dividing stuff