No - It is a function.
A relation which is not a function has more than 1 output for an input.
Answer: 2.5
Step-by-step explanation:
I believe 2.5 because If we take y/x we have 4,10 so I divide.
Answer:
Hello,
742/27 (ft)
Step-by-step explanation:


Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Answer:

Step-by-step explanation:
We want to rewrite

in the form

We expand to get:

Regroup similar terms:

Simplify:

This is now of the form

where a=23.75 and b=76.24