Answer:
b. Increase in communication and coordination costs
Explanation:
Based on the information provided within the question it can be said that she will likely experience a disadvantage with an Increase in communication and coordination costs. This is mainly due to the fact that those individuals are already used to communicating and coordinating with their teams in a very specific way that they have developed through months of working together. By putting members from different divisions together they have to learn how to coordinate with one another which will take time and money.
A job shadow. is the answer
The answer is D. Imitable products and servicesd
<span>To properly target potential customers, it is necessary to know not only what the needs are of the people they're advertising, they also need to know how the item will be used. There are multiple reasons that a customer would buy an item or service, so I assume media planners would need to use psychographic classifications to know who their target audience is and what they would like. How heavily planners rely on these classsifications probably effects the response they received from the audience.</span>
Answer:
The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.
Explanation:
Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:
Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced
In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).
In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000
When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.