1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Orlov [11]
3 years ago
5

What is x?(4/5)^x=64/125​

Mathematics
1 answer:
ankoles [38]3 years ago
7 0

Answer:

x = 3

Step-by-step explanation:

(4/5)^x = 64/125​ means that 4^x / 5^x = 64/125

x can only be 3 because 4^3 = 64 and 5^3 = 125

Please mark Brainliest :)

You might be interested in
Madeleine can type 3 pages in one hour. How many pages will it take her to type a 123- page report?
Maurinko [17]
It would be 41 because 123/3 =41
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the radius and the diameter to the nearest hundredth when c = 6π yd. use 3.14 for π
Natali [406]
Radius is 3 And diameter 3×2
8 0
3 years ago
Please i need help asapl
Marizza181 [45]

Answer:

Ella should not have included 5 in absolute value portion of the equation

Step-by-step explanation:

Because -1 is a negative number in order to find the true distance between A and B you have to make it positive.

But, because Ella included 5 in the absolute value portion of the equation it messed up the answer.

7 0
3 years ago
If each muffin had the same amount of sugar, how many kilograms of sugar, to the nearest thousand are in each corn muffin ( 1,00
Tresset [83]

Answer:

Sorry bro I didn't understand

5 0
2 years ago
Gale's Shipping Company charges $3.00 plus an additional $5.00 per pound to ship a package. Peeta's Shipping Company charges $12
AURORKA [14]

Answer:

Gale's Shipping Company Cost, y=$(3+5x)

Peeta's Shipping Cost, y=$(12+2x)

Step-by-step explanation:

Let the number of pounds being shipped=x

Gale's Shipping Company charges $3.00 plus an additional $5.00 per pound to ship a package.

Gale's Shipping Company Cost =  $3.00 + ($5.00 X Number of Pounds)

Gale's Shipping Company Cost, y=$(3+5x)

Peeta's Shipping Company charges $12.00 plus an additional $2.00 per pound to ship a package.

Peeta's Shipping Cost =  $12.00 + ($2.00 X Number of Pounds)

Peeta's Shipping Cost, y=$(12+2x)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate of $48 for 3 pairs of shoes?
    11·2 answers
  • 190<br> 10<br> AK-001 in<br> 80<br> 201<br> 70,<br> 30,<br> 11516<br> 이 11 213145 1기<br> 60<br> 40<br> 50
    15·1 answer
  • PLEASE HELP QUICK I really need help
    9·2 answers
  • Justin gives his sister 3/4 of his<br> dollar. How much money is that?
    12·2 answers
  • A train must climb a constant gradient of 5.5m for every 200m on track. Find the angle of incline
    14·2 answers
  • Help! I need this for tomorrow!
    14·1 answer
  • Will the answer to this expression be POSITIVE or NEGATIVE?<br><br> - 1 - (-6.5)
    11·1 answer
  • Us the expression (8x + 2) + (- 9x + 7)
    11·1 answer
  • The yearbook team is designing the pages for school clubs so
    7·1 answer
  • Which statement correctly describes this expression? 2m^3 -11
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!