1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
3 years ago
8

If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit

Mathematics
2 answers:
Maksim231197 [3]3 years ago
7 0

Answer:

$0.25 per ounce

Step-by-step explanation:

3.75 divided by 15 is 0.25

arsen [322]3 years ago
7 0

Answer:

0.25 per ounce

Step-by-step explanation:

3.75 divided by 15 is 0.25

You might be interested in
What are two ways to get from 5 to 10 ?
Aleksandr [31]
Add 5 to 5, or multiple 5 by 2.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Peter drive 320 miles in 8 hours . calculate his average speed .
Ad libitum [116K]

Answer: 40

Step-by-step explanation:

You will take the miles he drove and divided it by the time it took him to get there

320/8=40

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
A large box contains 18 small boxes and each small box contains 25 chocolate bars. How many chocolate bars are in the large box?
Katarina [22]
You need to multiply 25 by 18 to find the total.

25 x 18 = 450.

There are 450 chocolate bars in the large box
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I dont understand this help me :( What is the equation of a line with a slope of ​3​ and a point (3, 1) on the line?
spayn [35]

\bf (\stackrel{x_1}{3}~,~\stackrel{y_1}{1})~\hspace{10em} slope = m\implies 3 \\\\\\ \begin{array}{|c|ll} \cline{1-1} \textit{point-slope form}\\ \cline{1-1} \\ y-y_1=m(x-x_1) \\\\ \cline{1-1} \end{array}\implies y-1=3(x-3) \\\\\\ y-1=3x-9\implies y=3x-8

7 0
3 years ago
A standard oil drum is a cylinder with a volume of approximately 218.276 liters (or 0.218276 cubic meters). The cost of producin
Arte-miy333 [17]

Answer:

r = 2,85 feet

h = 8,56 feet

Step-by-step explanation:

Area of two circular caps (m ^(2)) : 2* pi* r^(2) (where  r is the radius of circular cap)     Area of wall (m ^(2))  is 2*pi*r*h (where h is the height of drum)

V= pi*r^(2)*h           so  h=V/pi*r^(2)   (1)

Cost in $:

Cost of wall 25 $/m^(2) plus 10% for manufacturing so:

C(w) = 27,5*2*pi*r*h $/square feet

Cost of (both top and bottom cap) = 2*40,97*pi* r^(2) so:

C(caps) = 257,29* r^(2) $/squaer feet

Total cost of cylnder = cost of wall + cost of caps

Total cost f cylinder: F(c)= 55*pi*r*h+257,29* r^(2)

F(c) = 172,7*r*h + 257,29*r^(2)         F(c)  is F(r)

Since from (1) we have h=218,276/pi*r^(2)  

F(r) = (172,7)*r*(69,514)/r^(2) +257,29*r^(2)           F(c) = 12005/r + 257,29*r^(2)

Taken the first dervative

F´(r)= -12005*(1)/r^(2) +2*257,29*r         F´(r) =  -12005*(1)/r^(2) +514,58*r

f F´(r) = 0          -12005*(1)/r^(2) + 514,58*r =0

-120005 + 514,58*^(3) = 0          514,58*^(3) = 12005      r =cubic root (23,32)

r = 2,85 ft

if we replace this value en F(r) we can see F(r) tend to infinite both when r tend to 0 and when r tends to infnite so there is a minimun for the functon

r = 2,85 ft    and   h = 8,56 ft

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The frequency table shows the results of tossing a ball 24 times into the four coloured sections on a carnival game Section | nu
    15·1 answer
  • Urgant !! 3(2x-4) - 6(x-3) <br><br>please provide explanation
    5·2 answers
  • Carly commutes to work, and her commute time is dependent on the weather. When the weather is good, the distribution of her comm
    13·2 answers
  • Henlo please help!?! Thanks!!<br> ASAP? :D
    11·2 answers
  • A number reduced by the difference between 14 and 6 equals -6. Find the number.
    7·1 answer
  • Please help me.......​
    13·1 answer
  • Please help ASAP
    10·1 answer
  • Could someone plz just answer this now?
    8·1 answer
  • PART 2.2. HELP ASAPP.
    5·1 answer
  • PLS HELP NOW!!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!