1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uysha [10]
3 years ago
15

(NO LINKS) Please help this assignment is over due and I don't get it thx ;)

Mathematics
1 answer:
luda_lava [24]3 years ago
7 0

Answer:

45

Step-by-step explanation:

9 x 5 = 45

45 / 9 = 5

45 is the answer!

You might be interested in
Identifying the equivalent expression
iragen [17]

Answer:

\large\boxed{\sqrt{x+3}=(x+3)^\frac{1}{2}}

Step-by-step explanation:

\text{Use}\ a^\frac{1}{n}=\sqrt[n]{a}\\\\\sqrt{x+3}=\sqrt[2]{x+3}=(x+3)^\frac{1}{2}

6 0
3 years ago
A circle has a area of 6937, and what is the radius
notsponge [240]
1,104.61 is the answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help to reaolve this problem?
Elanso [62]
B! 
Hope this answer can help you!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Monique buys a $4,700 air conditioning system using an installment plan that requires 15% down. How much is the down payment?
Gennadij [26K]
$705 is the down payment. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Seven times a number minus the number is -48. Find the number.
irinina [24]
The answer is -8 I believe.

To put this into an equation, we get 7x-x=-48. This is equal to 6x=-48. When we divide we get -8.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two town on a map are 2 1/4 inches apart.the actual distance between the towns is 45 miles. Which of the following could be the
    12·2 answers
  • A circle has an area of 78.5 square inches. What is the diameter of the circle?
    6·2 answers
  • Which statement best describes how to determine whether f(x) = x3 + 5x + 1 is an even function?
    14·2 answers
  • Which of the following statements are equivalent to the statement "price increased by 1/2 "?
    14·2 answers
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • What is 16.80 divide by 4.96 =
    7·2 answers
  • How do you divide 8 by 10
    8·2 answers
  • Ellie is driving at a speed of 55 miles per hour. Let h represent the number of hours that Ellie drive at this speed. Write an a
    5·1 answer
  • There are 30 drummers competing in the Battle of the Bands this year. Next year, 5 of the drummers will leave and some new drumm
    6·1 answer
  • What is -3/7 + (-3/4) = in simplest form?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!