1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
harkovskaia [24]
3 years ago
12

Joseph needed $125 to buy a new pair of jordan's. His neighbor will pay him $6 per hour to walk his dog and his mother gave him

$8 for mowing the lawn. What is the minimum amount of hours he will need to walk the dog in order for him to buy a new pair of Jordans?
Mathematics
1 answer:
AveGali [126]3 years ago
4 0

Answer: 14⅝ hiurs

Step-by-step explanation:

Based on the information given in the question, we can form an equation which will be:

8 + 6h = 125

where, h = number of hours

6h = 125 - 8

6h = 117

h = 117/8

h = 14 ⅝hours

Therefore, minimum amount of hours he will need to walk the dog in order for him to buy a new pair of Jordans is 14⅝ hours.

You might be interested in
Need do find the domain and range
Morgarella [4.7K]

Answer:

So

Domain: (-∞,∞)

Range: [-\frac{105}{8} ,∞)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Hange each decimal or mixed decimal to a percent.<br> a. 0.73<br> b. 0.023<br> c. 0.176<br> d. 2.415
Marysya12 [62]
The answer is d.2.415
6 0
2 years ago
A robot can complete 8 tasks in 5\6 hors what is the unit rate per task
mars1129 [50]

The robot can complete 9 and 3/5 of a task per hour. 
8 0
2 years ago
PLEASE HELP ME!!!!
luda_lava [24]

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

Given that :

Payout(X) : ___ 0 ___ 4 ___ 6 ____ 8 _____ 10

Probability (p(x) 0.5 _ 0.2 __0.15 __0.1 ___ 0.05

Expected value :E(X) = ΣX* p(x)

E(X) = (0*0.5) + (4*0.2) + (6*0.15) + (8*0.1) + (10*0.05)

E(X) = 3

Expected value = 3.00

8 0
2 years ago
Sally sold half of our conversation then bought 9 more she now has 13 how many did she begin with
jonny [76]
She started with 8. because 13 minus 9 is 4 and u multiply 4 by 2 because she sold half of it
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the correct answer
    14·2 answers
  • Everyone needs to get off of social and help us -_-
    5·1 answer
  • A company design a logo using a kite figure around the letter tea
    10·1 answer
  • Defining What are the expressed powers and implied<br> powers of the national government?
    10·1 answer
  • In June, Jim ran a mile in 7 minutes and 45 seconds. After training the entire summer he ran a mile in 5 minutes and 51 seconds
    8·1 answer
  • Can somebody pls help me with this assignment!
    7·1 answer
  • A 100- Acre almond farm in the San Joaquin Valley of California purchases irrigation water at a rate of $264 per acre-foot. An a
    10·1 answer
  • 54 ft = ____ yd 9. 11 L ≈ ____ qt 10. 80 g = ____ kg <br><br>i need help with this
    5·1 answer
  • A 3-meter roll of red ribbon costs $1.89. What is the unit price?
    6·1 answer
  • 4. At which point does the function y = -x² + 6x - 5 reach its maximum value?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!