1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hoochie [10]
3 years ago
9

Question 30Explain how to use a net to find the surfacearea of a three-dimensional figure ​

Mathematics
1 answer:
irinina [24]3 years ago
6 0

Answer:

1. Create a three-dimensional figure net.

2. Determine the area of each net face.

3. To calculate the surface area of the cube, add the areas of all the net's faces.

You might be interested in
The graph of f(x) = -2^2 was transformed to create g(x) = -(x+3)^2. Which of these describes the transformation from the graph o
mash [69]
I’m assuming you meant -2x^2 so It would be shifted to the left 3 it would be compressed from having 2 to 1.
3 0
3 years ago
Can someone please help me
Airida [17]

Step-by-step explanation:

it is a simple addition and subtraction sequence :

10 + 0 + -21 + 14 = 3

since the result is positive, it is overall a gain.

if the result were negative, it would be an overall loss.

so, he had an overall gain of 3 yards.

5 0
3 years ago
If x = 2, y = 3 and z = 5, calculate the following: 5x - z
nikdorinn [45]
5*2 - 5
5*2=10
10-5=5
5 0
3 years ago
What is the change in % in $110 to $96
iren [92.7K]
<span>(110 - 96)/110 * 100 = 12.73%
Hope that helps!</span>
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the line that passes through the points (-4, 3) and (6, -2).
Norma-Jean [14]

Answer:

-1/2

Step-by-step explanation:

using the slope formula 3-(-2)/-4-6=-1/2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • you start with 15 dollars and save 8 dollars each week. What algebraic expression model of the total amount you saved
    10·1 answer
  • Is the square root of 3 irrational or rational ?
    6·1 answer
  • Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce
    8·1 answer
  • Anyone? Know how to do this?
    13·1 answer
  • What’s the answer for 3(x+4)=-18
    12·2 answers
  • A survey of an urban university (with a finite population of 25,450) showed that 750 of 1,100 students sampled attended a home f
    11·1 answer
  • A 24 0z soda cost $1.25 whats the price per ounce?
    15·1 answer
  • I NEED HELP ASAP<br><br> How do you write<br> A number is at least -3
    13·1 answer
  • Rick used 4 2/3 yards of fabric to sew 3 1/2 shirts. What is the unit rate of cloth he used in terms of yards per shirt?
    5·1 answer
  • Bakaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!