56-16=40+23=63. ×=63
63-23=40+16=56
Reverse the problem it helps!
Potatoes: $2.52 / 4.5lbs = $0.56 / lb.
Broccoli: $7.75 / 2.5lbs = $3.1 / lb
Pears: $2.45 / 2.5lbs = $0.98 / lb
Answer:
The discriminant of ax^2+bx+c is b^2-4ac.
If the discriminant, d, is:
d<0, there are no real solutions (there are two imaginary solutions however)
d=0, there is one real solution
d>0, there are two real solutions
In this case d=16-32=-16 so there are two imaginary solutions. Or from your answer choices, it can be said that there are no real number solutions becuse the discriminant is less than zero.
Answer: 20 miles
Step-by-step explanation:
From the question, we are informed that Avis truck company charges $20 plus $2 per mile and that Budget truck company charges $3 per mile.
Let the number of miles that the charge will be the same for both companies be represented by x. This can then be used to form an equation as:
20 + 2x = (3 × x)
20 + 2x = 3x
3x - 2x = 20
x = 20
The charge will be thesame at 20 miles