123a
123q
123w
123e
123r
123t
123y
123u
123i
123o
123p
123s
123d
123f
123g
123h
123j
123k
I thought this would be easy lol, I tried, sorry for not getting an answer
Your answer will be 406 hope this helps
So we have 2 variables here: tacos and orders of nachos.
When we translate the paragraphs into equation:
![28t + 27n = 114.80 \\ \\ 12t + 3n = 37.20](https://tex.z-dn.net/?f=28t%20%2B%2027n%20%3D%20114.80%20%5C%5C%20%5C%5C%2012t%20%2B%203n%20%3D%2037.20)
Now, in this situation we can make use the elimination method by converting 3n to -27n.
![- 108t - 27n = - 334.8](https://tex.z-dn.net/?f=%20-%20108t%20-%2027n%20%3D%20-%20334.8)
Add both equations:
![28t + 27n - 108t - 27n = 114.8 - 334.8 \\ \\ - 80t = - 220 \\ \\ t = 2.75](https://tex.z-dn.net/?f=28t%20%2B%2027n%20-%20108t%20-%2027n%20%3D%20114.8%20-%20334.8%20%5C%5C%20%5C%5C%20-%2080t%20%3D%20-%20220%20%5C%5C%20%5C%5C%20t%20%3D%202.75)
So we find that one taco costs $2.75.
We can plug this into any of the first two equations to find n:
![12 \times 2.75 + 3n = 37.2 \\ \\ 33 + 3n = 37.2 \\ \\ 3n = 4.2 \\ \\ n = 1.4](https://tex.z-dn.net/?f=12%20%5Ctimes%202.75%20%2B%203n%20%3D%2037.2%20%5C%5C%20%5C%5C%2033%20%2B%203n%20%3D%2037.2%20%5C%5C%20%5C%5C%203n%20%3D%204.2%20%5C%5C%20%5C%5C%20n%20%3D%201.4)
So one order of nachos cost $1.40.