1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dusya [7]
2 years ago
7

Help me solve this pls

Mathematics
1 answer:
kirill [66]2 years ago
8 0
I think the answer is b
You might be interested in
Give the domain and range.
3241004551 [841]

Answer:

The correct answer is a.

Step-by-step explanation:

The domain is the plotted points on the x-axis.

The range is the plotted points on the y-axis.

(-3, 3), (0, 0), (2, -2)

Domain {-3, 0, 2}; Range: {3, 0, -2}

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you solve this ???
galina1969 [7]
First you have to figure out how much a video game costs and how much a used one costs
Then you plug in the costs of the video games into Janets equation 120=3x+y
(x= video games and y=used video games)
Then you subtract the cost of video games  from 120 and then divide that answer by the cost of used video games and that should give you how many used video games she can get
 
3 0
3 years ago
Can someone help me
djverab [1.8K]

Step-by-step explanation:

10)

any triangle inscribed into a circle with the baseline being a diameter of the circle must be a right-angled triangle.

the arc angle of 84° means that also the angle at Q is 84°, because the arc angle is the same as the segment angle at the center of the circle (that is how arc sngles are defined).

that means the supplementary angle (together they have 180°) of Q at the inner top angle of the small left triangle is 180 - 84 = 96°.

as the legs of this small left triangle are both the radius of the circle, this triangle is an isoceles triangle (both legs are equally long, and both angles at its baseline are equally large).

remember, the sum of all angles in a triangle is always 180°.

so,

y = (180 - 96)/2 = 42°

x is a complimentary angle (together they are 90°, remember, the large triangle is inscribed and is right-angled) to the second 42° angle

x = 90 - 42 = 48°

11)

y is the supplementary angle to 126°

y = 180 - 126 = 54°

this inner segment angle is the mean value between the 2 outer angles.

54 = (57 + 2nd outer angle of y)/2

108 = 57 + 2nd outer angle of y

2nd outer angle of y = 108 - 57 = 51°

all arc angles around a circle must be 360°.

x = 360 - 57 - 104 - 51 = 148°

12)

again, all arc angles together must be 360°.

y = 360 - 148 = 212°

x is the same angle as the top angle of a triangle inscribed to the right of the chord.

and that angle is half of the opposing arc angle (148°).

it is therefore 148/2 = 74°

and so,

x = 74°

6 0
2 years ago
Melissa made $252 for 18 hours of work.
Murljashka [212]
She will make $182 for 13 hours of work
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Yesterday, Jack drove 43.5 miles. He used 11 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per gallon?
Alexxx [7]

Answer:

the unit rate for miles per gallons = 3.95 miles

Step-by-step explanation:

Let x be the unit rate for miles per gallon.

Given:

Jack drove 43.5 miles. He used 11 gallons of gasoline.

Find the unit rate for miles per gallon?

Jack used 11 gallons of gasoline for 43.5 miles.

11 gallons = 43.5 miles

The unit rate for miles per gallon is

unit rate of gallons = total miles divided by total used gallons of gasoline

x=\frac{43.5}{11}

x=3.95miles

Therefore, the unit rate for miles per gallons is 3.95 miles.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • In a causal-comparative study, what is the difference between independent variables and dependent variables? independent variabl
    13·1 answer
  • A marching band has 64 members. The band director
    11·1 answer
  • Traveling with a speed of 70 mph, a car covered a distance D miles in T hours. Write an equation that relates the distance D thi
    11·1 answer
  • 3/x+1 -1/2 = 1/3x+3 please help solve
    7·1 answer
  • Simon is training for a marathon. His daily running path, in miles, is represented by the rectangle plotted in the coordinate pl
    13·2 answers
  • Why is 4+ -3 equal to one
    12·1 answer
  • Complete the square for each expression. write the resulting expression as a binomial squared. x2-4x ___
    8·1 answer
  • 5. BOATING Boat rentals are $50 plus $4 per hour. Write an
    12·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP
    11·1 answer
  • Help please? I don’t get math at all
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!