1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexeev081 [22]
3 years ago
12

Mary baked 30 cookies. Her family ate of them. Using D write an expression for the number of cookies that remained

Mathematics
1 answer:
Dahasolnce [82]3 years ago
8 0

Answer:

30 divided by 2 = D

Step-by-step explanation:

None

You might be interested in
The first equation from the previous system of
VladimirAG [237]

Answer: (3, -2)

Step-by-step explanation:

The solution to the system is where the graphs intersect.

3 0
1 year ago
.The Tlingit hunted seals in which culture region?
MrRa [10]
C. Pacific Northwest
4 0
2 years ago
1. A box of cookies has 6 1/4 servings. If Carol buys 4 boxes of cookies, how
Naddika [18.5K]
The answer is C. 6 times 4 is 24 and 1/4 times 4 is 1. therefore 24 + 1 = 25
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The amount of money A accrued at the end of
Rudiy27
B is the answer no capppppp
7 0
2 years ago
At the market, 2.4 pounds of carrots cost $1.68 and 1.8 pounds of broccoli cost $1.53. How much more does 1 pound of broccoli co
Greeley [361]

For calculating that, you have to find the unit rate first;

2.4 pound carrot = $1.68

1 pound carrot = $1.68/2.4 = $0.7

1.8 pound broccoli = $1.53

1 pound broccoli = $1.53/1.8 = $0.85

So, it would be = $0.85 - $0.7 = $0.15

SO, YOUR ANSWER IS $0.15

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If a celebrity charges $0.125 million for a 5 second commercial, how much will he be paid for a 45-second appearance?
    9·1 answer
  • Choose the correct answer. Your bill from Acme is marked "3/12, net 30." The amount of the bill is $98.65. If you pay the bill w
    5·2 answers
  • Round 8.78911981582 to the nearest millionth
    5·1 answer
  • Ruben made 3.4 gallons of peach ice cream in his new ice cream maker. If there are 22.5 servings in a gallon, how many servings
    11·1 answer
  • Five times the difference between a number and four is greater than the quotient of four times the number and six. Find the smal
    7·2 answers
  • Graph f(x)=3x-1 and g(x)=2^x on the same coordinate plane.
    9·1 answer
  • Nasir made 60 ounces of cookies for the school bake sale. He sold 2/3 of the cookies. How many cookies did he sell?
    7·2 answers
  • Omar has a new credit card. He earned 300 reward points for every 100 dollars he spends. If Omar earned 1800 reward points, how
    12·1 answer
  • 12 – 7x ≤-2 <br> solve and show work
    11·1 answer
  • ¿Cuál es la mediana de 9,3 y 6,8 ????? or what is the median of 9.3 and 6.8?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!