1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Doss [256]
2 years ago
10

A new playground is in the shape of a square. On a scale drawing, the vertices of the playground’s coordinates are: (6,0.5), (6,

−7.5), (−2,−7.5), (−2,0.5). How long is each side of the playground?
Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]2 years ago
3 0

Answer:

8 units

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the first step to solve the following equation:<br> 7x = 42
Dovator [93]
Divide by 7, answer is 6
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
!!EASY!! look at the picture
MrMuchimi

Answer:what

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Solve and find x 3x+2/4x+1=5x+1/3x+2​
horrorfan [7]

Step-by-step explanation:

3x +  \frac{2}{4} x + 1 = 5x +  \frac{1}{3} x + 2 \\ 1.833 x+  1 = 0 \\ 1.833x =  - 1 \\ x = 0.545

5 0
2 years ago
Simplify the expression. Write the answer using scientific notation. 0.3(8.2 x 10^-3)
olchik [2.2K]

Answer:

0.3(8.2 x 10^-3) = 2.46 X 10 ^ -3

Step-by-step explanation:

We need to solve the equation 0.3(8.2 x 10^-3) and write answer in scientific notation.

Solving,

= 0.3(8.2 x 10^-3)

= 0.3 * 0.0082

= 0.00246

Writing in scientific notation

= 2.46 X 10 ^ -3

So, after solving the expression 0.3(8.2 x 10^-3) the result is 2.46 X 10 ^ -3.

8 0
2 years ago
find each unit rate round to the nearest hundredth if necessary on a hundred and $140 for 18 ft squared
Marina86 [1]
Divide both by 18. 
<span>140/18=7.78 </span>

<span>So... $7.78 per foot</span>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • You buy a container of cat liter $13.75 and and a bag of cat food for X dollars. The total purchase is $20.80, which includes 4%
    6·2 answers
  • How do you get y by itself in the equation 2x - 3y = 0
    9·1 answer
  • Seed costs for a farmer are $40 per acre for corn and $32 per acre for soybeans. How many acres of each crop should the farmer p
    14·1 answer
  • What is the answer ?
    14·2 answers
  • It takes Destiny y 4 hours to file all the daily paperwork. It takes Susan 5 hours to file the same paperwork. If they work toge
    5·1 answer
  • The table shows the number of CDs that four students bought at
    7·1 answer
  • Rewrite this exponential equation as a logarithmic equation.
    15·1 answer
  • Enter 2/5 and 2/3 as a pair of equivalent fractions with the least common denominator between the two fractions.
    7·1 answer
  • if each touchdown is worth 6 points, each extra point is 1 point, and each field goal is 3 points, how many total points did the
    11·1 answer
  • How many, and what type of solutions, does 6x squared - 2x + 7 = 0 have
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!