1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natita [175]
2 years ago
11

3. In the figure below, i ll k and m23 = 82º. Find the measurements of each remaining

Mathematics
1 answer:
REY [17]2 years ago
3 0

Answer:

the measure of all angles are :

  • m 3 = 82°
  • m 2 = 82°
  • m 6 = 82°
  • m 7 = 82°
  • m 8 = 98°
  • m 1 = 98°
  • m 5 = 98°
  • m 4 = 98°

<em>i</em><em> </em><em>hope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>helped</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

You might be interested in
Hi please help me I'm not that good in math sooooo ya
o-na [289]
A=48un^2. You draw two auxiliary lines separating the trapezoid into 2 triangles and a rectangle. The graph shows that each unit =2 so when finding the lengths, multiply by two. For example, from T to A, there are 4 units but it’s really 8. Then you just solve the area for each shape and them. You get 8+32+8 which is 48. I’m not that good at explaining so hopefully the picture I added helps you further understand.

3 0
3 years ago
What is the slope of <br><br>X = 5<br>X = -4<br>X = -1<br>X = -3.5<br>Y = 6<br>Y = 8
8_murik_8 [283]

x = 5, x = -4, x = -1, x = -3.5 - the slope not exist

y = 6, y = 8 - the slope is equal 0

8 0
3 years ago
1.6(x−y)2 when x = 10 and y = 5?
navik [9.2K]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

1.6(x−y)2

1.6(10-5)2

1.6(5)2

1.6 x 5 x 2    1.6 x 5 = 8

8 x 2 = 16

Answer: 16

Hope it helps!!

Please mark BRAINLIEST!!!! ☺

7 0
3 years ago
Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
VMariaS [17]

Answer:

.52¢

Step-by-step explanation:

One apple cost 52 cents. The expression below represents the cost of an apple.

5a =2.60

5a/5= 2.60/5

a =0.52

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
3/5 of the students in a room are girls. 1/3 of the girls have blonde hair. 1/2 of the boys have brown hair.
frutty [35]

one fifth of the boys in the classroom have brown hair.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which postulate states that if B is between A and C, then AB+BC=AC
    13·1 answer
  • Solve for x: <br> 6x−20=4x
    14·2 answers
  • Find the volume of this prism:
    10·1 answer
  • Ms.Kitts works at a music store. last week she sold six more than three times the number of CDs that she sold this week. Ms.kitt
    13·2 answers
  • The Stevenson family’s bill at a restaurant came to $39.50, and they left the waiter an 18% tip. How much did the Stevenson fami
    13·2 answers
  • you have four 50 g weights, two 100 g weight, and one 250 g weight. How can you balance the scale. PLEASE HELP ASAP!!!! WILL MAR
    13·1 answer
  • Hi plz help brainiest and 5 star 20points plz help good rating and more.
    14·1 answer
  • Which are not dimensionsions of a Right Triangle
    15·2 answers
  • M What is<br> Enter your answer in the box.
    5·1 answer
  • Balancing chemical equations
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!