1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
3 years ago
13

An airplane flies 56 miles due north than 33 miles due east. How many miles is the plane from its starting point?

Mathematics
1 answer:
Darya [45]3 years ago
8 0
Is it 89 ? Wouldn’t you just add them up from the starting point ?
You might be interested in
I’ll give brainliest :))
Natali [406]

Answer: the height is 12 in this situation.

Step-by-step explanation: PLZ mark brainliest !

Using the formula

V=ABh3

Solving forh

h=3V

AB=3·314

78.5=12

6 0
2 years ago
To obtain the graph of y=(x- 8)2 shift the graph of y= x2
bonufazy [111]
You would shift this to the right 8 places. This is because in vertex form, the x value is the opposite of the number in the parenthesis with the x. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store employee gets a 15% employee discount that is applied after any other discount the store offers. The store is currently
Ksenya-84 [330]

Answer:

x(.35)=35%

Step-by-step explanation:

20%+ 15% =35%

6 0
2 years ago
Complete the table of equivalent ratios. 3:2 <br>?:4<br>9:6<br>12:8<br>15:10​
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

6:4

Step-by-step explanation:

well on one side your adding 3 to the next ratio

so on the other side your doing the same of adding 2 to the next ratio

also they all reduce down to 3:2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A grocery store sells a bag of 4 oranges for $3.64. How much would it cost for 6
Sergeu [11.5K]

Answer: $6.54

Step-by-step explanation:

The price of one orange is $1.09

The price of 4 oranges is $3.64

The price of 6 oranges is $6.54

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kimmy bought a 5 kilogram can of peanuts for 4.50. what is the unit price?
    6·1 answer
  • Please help me, please?
    12·2 answers
  • Use cramers rule to solve 4x+3y=4 -3x-y=7 show your work
    11·1 answer
  • (NEED AN URGENT ANSWER) The sum of three consecutive integers is -96. What is the largest integer ?
    10·1 answer
  • What is half of 118750
    6·2 answers
  • Tate is paid $17.35 per hour with time and a half overtime. What will his gross pay period in which he worked 35 hours one week
    5·1 answer
  • If the total value of the coins is 36¢, what are the missing coins?
    7·1 answer
  • Help please edge algebra 2
    5·1 answer
  • Show that P(x)=x³-6x²+11x-6 is divisible by x-1.​
    8·2 answers
  • Which question is biased? a. Do you like the Mesa trail best? b. What is your favorite beach? c. What is your favorite song?d. W
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!