1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svp [43]
3 years ago
15

Brenda sells necklaces at the 23rd Street Flea market. It costs her $10.00 in materials to make the necklaces. She decides to ma

rk-up the price of her ned
by 75% to make a profit. An hour before the flea market closes she decided to reduce the leftover necklaces by 20% from the morning's price. How much
she selling her necklaces at the end of the day?
$20.00
Mathematics
1 answer:
Nuetrik [128]3 years ago
5 0

Answer:

$ 14.00

Step-by-step explanation:

10 · 1.75 = 17.50

17.50 · .20 = 3.5

17.50 - 3.50 = 14.00

good luck, i hope this helps :)

You might be interested in
a box of cookies contain 12 chocolate chip cookies, 6 peanut butter cookies, and 6 sugar cookies, what is the probability of sel
tatuchka [14]
24 cookies in total, probability of selecting sugar is 6/24 = 1/4 = 25%
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Let f(x) = 6x - 5 and g(x) = 8x, for x E R.<br> Write down g(2).<br><br> Find (fog)(x)
ziro4ka [17]

Answer:

48x -5

Step-by-step explanation:

(fog)(x) = f(g(x)) = 6(8x)-5 =48-5

5 0
2 years ago
Compare the light gathering power of an 8" primary mirror with a 6" primary mirror. The 8" mirror has how much light gathering p
tankabanditka [31]

Answer:

1.778 times more or 16/9 times more

Step-by-step explanation:

Given:

- Mirror 1: D_1 = 8''

- Mirror 2: D_2 = 6"

Find:

Compare the light gathering power of an 8" primary mirror with a 6" primary mirror. The 8" mirror has how much light gathering power?

Solution:

- The light gathering power of a mirror (LGP) is proportional to the Area of the objects:

                                           LGP ∝ A

- Whereas, Area is proportional to the squared of the diameter i.e an area of a circle:

                                           A ∝ D^2

- Hence,                              LGP ∝ D^2

- Now compare the two diameters given:

                                           LGP_1 ∝ (D_1)^2

                                           LGP ∝ (D_2)^2

- Take a ratio of both:

                           LGP_1/LGP_2 ∝ (D_1)^2 / (D_2)^2

- Plug in the values:

                               LGP_1/LGP_2 ∝ (8)^2 / (6)^2

- Compute:             LGP_1/LGP_2 ∝ 16/9 ≅ 1.778 times more

6 0
3 years ago
12c + 12 (3/4c) + 12 (1/2c) shows the total cost for buying 3 phones that each cost c dollars per month for 12 months.
alisha [4.7K]

Answer:

c(12 + 9 + 6)

12(2.25c)

Step-by-step explanation:

12c + 12 (3/4c) + 12 (1/2c)

12(1c) + 12(3/4c) + 12 (1/2c)

12(c + 3/4c + 1/2c)

12(2 1/4c)

12(2.25c)

Or

12c + 12 (3/4c) + 12 (1/2c)

12c + 9c + 6c

c(12 + 9 + 6)

6 0
2 years ago
The point P(x, y) lies on the terminal side of an angle theta = 3 pi/4 in standard position. What are the signs of the values of
Maslowich
3pi/4 is 135 in degrees.  A 135-degree angle lies in quadrant 2.  In quadrant 2, the x values are negative and the y values are positive. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Toby's Tiny Toys have fixed expenses of $53,900 for the production of their tiny toys. Toby's has a variable expense of $12.50 a
    14·1 answer
  • How far is Mars from the sun actually formatted
    15·1 answer
  • A 5-kilogram bag of rice costs $16.03. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    15·1 answer
  • What is the median of the data set?
    9·1 answer
  • The value of the surface area (in square centimeters) of the cone is equal to the value of the volume (in cubic centimeters) of
    9·1 answer
  • A supermarket had bags of grapes for $20.72 for 7. They also had bags of green grapes priced at 8.46 for 3. Which type of grapes
    10·1 answer
  • Jada's pet turtle walked 12 feet, and then that length again.
    15·1 answer
  • Is the function f(x)=<br> –<br> 2<br> 7<br> +<br> 1<br> 8x<br> linear or nonlinear?
    6·1 answer
  • If f(x)=8-10x and g(x) =5x +4, what is the value of (fog)(-2)?
    8·1 answer
  • Simplify.<br> √75<br> OA. 3√5<br> OB. 15√5<br> OC. 25√3<br> OD. 5√3
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!