1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
3 years ago
12

F(t)=100−4.9t2 help me

Mathematics
1 answer:
stiv31 [10]3 years ago
7 0
-19.6 m/s
Do you need the math as well?
You might be interested in
If x+1/x=7,find x^2+1/x^2​
trapecia [35]

Answer:

x²+1/x² = 51

Explanation:

Given x - 1/x = 7 ---(1)

We know the algebraic identity:

a²+b²-2ab = (a-b)²

Or

a²+b² = (a-b)²+2ab

Now,

x²+1/x²

= (x-1/x)²+2*x*(1/x)

= (x-1/x)²+2

:7²+2 [ from (1)] =

= 49+2

= 51

Therefore,

x²+1/x² = 51

3 0
3 years ago
What is the value of x
ratelena [41]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
(-12)^9 negative or positive
g100num [7]
(-12)^9 is a negative because a negative times a positive is negative. The answer to (-12)^9 is -5159780352.
Hope you learned something :)
3 0
3 years ago
5x+2=5x+2 has how many solutions?
tigry1 [53]
It has 1 solution i believe
8 0
3 years ago
Joe ran 3 miles yesterday and wants to run at least 15 miles
igomit [66]

Answer: 3(x)≥15 →x≥5

Step-by-step explanation:

Set it up with x as the number of days. Then multiply that by 3, so that you get 3(x). This will show that for an x amount of days, you ran 3 miles. then set it to MORE THAN or EQUAL TO 15. Then divide both sides by 3, and you get the above answer.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Savanna is paying a scribe background
    9·1 answer
  • Hello please help me out
    5·1 answer
  • The graph of the function y=f(x)
    11·1 answer
  • 2-3*(z-5)+11=4 what is the value of z
    9·1 answer
  • Brian deposited $4000 into an account with 5.4% interest, compounded monthly. Assuming that no withdrawals are made, how much wi
    14·1 answer
  • Delicious Donuts sells their donuts in different size packages as shown below. Which box of donuts is the better buy? *
    12·2 answers
  • Marco paid $22.62 for 7.8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas
    7·2 answers
  • What is the square root of negative 4
    7·2 answers
  • Help please I need help on this question
    8·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP !
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!