1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaVladis [17]
3 years ago
14

I need this a.s.a.p please

Mathematics
1 answer:
vladimir1956 [14]3 years ago
6 0

Answer:

You would multiply 38.3 time .40 which is the 40%

this would give us

=15.32

You might be interested in
A cookie jar contains 6 chocolate chip cookies, 4 oatmeal cookies, 8 peanut butter cookies, and 2 sugar cookies. If a cookie is
Tpy6a [65]
You have 20 cookies total in the jar.  The probability of choosing an oatmeal is 4/20, and the probability of choosing a peanut butter cookie is 8/20.  In order to find the probability of pulling a peanut butter cookie OR an oatmeal cookie, we have to add the probabilities together.  8/20 + 4/20 = 12/20 or 6/10 or 3/5.  The answer is C.
7 0
3 years ago
Savannah recorded the average rainfall amount, in inches, for two cities over the course of 6 months.
mixas84 [53]
The median for city A is 4 because the bracket is 2, 3.5, 4, 4, 5, 5.5. The middle numbers are 4 which add to eight and divide by two to make 4. The median for city B is 5. 25 because the bracket is 3.5, 4, 5, 5.5, 6, and 6. The middle numbers are 5 and 5.5 which add to 10.5 and divide by two to make 5.25.
4 0
3 years ago
9) When a whole number is multiplied by a decimal smaller than one, what can you conclude about the result?
PIT_PIT [208]
D and B.
____________
5 0
3 years ago
Simplify: 6 × 9 ÷ 3 − 4 × 5 ÷ 2 <br> A) 4 <br> B) 8 <br> C) 10 <br> D) 11
Valentin [98]

Answer:

b)8

is the answer it's was helpful to you

3 0
3 years ago
The owner of a grocery store wants to mix two kinds of condy together to make 15lb that he can sell for $5.00 per lb. He wants t
ankoles [38]

Answer: 6 pounds of sugar candy, and 9 pounds of chocolate candy.

Step-by-step explanation:

Let's define the variables:

C = pounds of chocolate candies used.

S = pounds of sugar candies used.

We know that he wants to make a total of 15lb, then:

C + S = 15

We also want that the price per pound to be equal to 5$.

This means that the price of the 15 pounds will be the same as the price of the un-mixed candies.

C*$7.00 + $2.00*S = $5.00*15

Then we have a system of equations:

C + S = 15

C*$7.00 + $2.00*S = $5.00*15

To solve this system, we need to start by isolating one of the variables, i will isolate C in the first equation:

C = 15 - S

now we can replace that in the other equation:

(15 - S)*$7.00 + $2.00*S = $5.00*15

Now we can solve this for S.

$105 - $5.00*S = $75

$105 - $75 = $5.00*S

$30 = $5.00*S

$30/$5 = S = 6

Then there are 6 pounds of sugar candy, and we can use the equation:

C + S = 15

C + 6 = 15

C = 15 - 6 = 9

There are 9 pounds of chocolate candy in the mix.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP!!!
    7·1 answer
  • PLEASE HELP AS SOON AS POSSIBLE
    13·1 answer
  • A total of 511 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. There were 61 more stud
    5·1 answer
  • Write an equation to represent each function. Plz help (15point)
    14·1 answer
  • Alex has three less than four times as many baseball cards as his brother jon. If they have 407 baseball cards. how many does ea
    11·1 answer
  • D(t) = 50 – 23 sin (11 (t +0.23)).
    5·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP
    13·1 answer
  • What is the area figure of c and b
    9·1 answer
  • In the expression 3·3·4·4·4·4·4 , the base 3 is used as a factor , 1 of 2.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!