1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
3 years ago
9

Whats an example of a linear relationship?

Mathematics
2 answers:
Luda [366]3 years ago
6 0

Answer:

For example a common equation, y=mx+b y = m x + b,is a linear function because it meets both criteria with x and y as variables and m and b as constants.

Step-by-step explanation:

kramer3 years ago
5 0

It is a straight line in a graphical format.

You might be interested in
Ex) A nursery plants a new tree and attaches a guy wire to help support the tree
o-na [289]

Answer:

d =   5,35 ft

Step-by-step explanation: See annex

Figure in  annex is clear,  

sin ∠42⁰  = d / 8

And

sin ∠42⁰   =  0.669

d/8   =  0,669

d  =  0,669*8  

d =   5,35 ft

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
7
Marat540 [252]

Answer:

Plan A equation:   y = 10x + 30

Plan B equation:  y = x + 80

Plan C equation: y = 5x + 50

Plan A costs the same as Plan C in 4 months

Plan A is the better option if you use 0 - 4 GBs of data each month

Plan B becomes the better deal when 8 months pass

Step-by-step explanation:

<u>When does Plan A cost the same as Plan C?</u>

Set the equations equal to each other (the cost) and solve for x (time in months)

10x + 30 = 5x + 50

5x = 20

x = 4 months

<u>Which plan is best if you only use 0-4 GBs of data a month?</u>

Test the maximum and minimum values to check which plan costs less

At 0 GBs of data used per month

Plan A:  y = 0 + $ 30 = $30 total

Plan B: y = 0 +$80 = $80 total

Plan C: y = 0 + $50 = $50 total

At 4 GBs of data used per month

Plan A: y = $ 40 + $ 30 = $ 70

Plan B: y = $ 4 + $ 80 = $ 84

Plan C: y = $ 20 + $ 50 = $ 70

Comparing the plans at maximum and minimum amount of GBs used, only one plan has the lowest cost overall. Even though Plan C is the same price at 4 GBs as Plan A, when you use 0 GBs you will end up paying more in Plan C than Plan A. Therefore, Plan A is the better option

<u>When does Plan B become the best deal?</u>

When you plot the different Plans on a graph, the slope intercept of x = 7.5 (rounded up to 8) yields the lowest cost for plan B

5 0
3 years ago
Becky needs to make cookies for a school bake sale. The cookies need to be distributed evenly on 2 or more plates. If each plate
Lelu [443]

Answer:

We can take 2 plates , 3 plates or 6 plates.

Step-by-step explanation:

1 dozen = 12 numbers

Total number of cookies = 42

Each plate has to get atleast 7 cookies ,all the plates should have the same number of cookies and also the number of plates must be greater than or equal to 2.

  • If we take 2 plates , there can be 21 cookies in each.
  • If we take 3 plates , there can be 14 cookies in each.
  • If we take 6 plates , there can be 7 cookies in each.

These are the 3 possible cases.

Since there cannot be broken pieces, no other combination is possible.

7 0
4 years ago
Please please help me I don’t even know how to do this
Verdich [7]
It would be A. because to find out how much 18 eggs would cost you would need to figure out by dividing $1.98 and 8.
hope this helped :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the x variable in the solution to the following system of equations?
Mazyrski [523]
Correct answer is A.

3x + 2y = 8&#10;\\2x + 3y = 2 &#10;\\&#10;\\9x+6y=24&#10;\\-4x-6y=-4&#10;\\&#10;\\5x=20&#10;\\x=4
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Prove the identity.<br> tan(x − y) + tan(z − x) + tan(y − z) = tan(x − y) tan(z − x) tan(y − z)
    11·1 answer
  • you are traveling in a car that is moving at a velocity of 20 m/s. suddenly a car 10 meters in front of you slams on its brakes.
    8·2 answers
  • The physical education teacher marked off a triangular section of the gym to play a game. Two of the triangle's sides were 7 fee
    6·1 answer
  • I NeED HeLP ASAP with this question
    9·1 answer
  • Shannon's base pay rate is $21 per hour, with overtime paid at time-and- a-half Find her gross pay if she worked 39.5 hours Mond
    9·1 answer
  • Do you know how to solve this problem plz help with detail explanation
    8·1 answer
  • The number of retro portable CD players you are prepared to supply to a retail outlet every week is given by the formula q = 0.2
    10·1 answer
  • AND<br> 7**5= 7 + 6 + 5+ 4 + 3 = 25,<br> IF 9** 2 = 9+ 8 = 17<br> Find;<br> 1. 20** 2 =
    10·1 answer
  • What adds to be 0 and multiplies to be 3
    7·1 answer
  • Please help how do i find the area of the shape?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!