1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
10

3x-12y=216 solve for y fully reduced​

Mathematics
1 answer:
Step2247 [10]3 years ago
8 0

3x-12y=216

-3x. -3x

-12y=216-3x

÷-12. ÷-12

Y= -18+1/4x

I think

You might be interested in
-13m = 1 - 14m what is the answer
salantis [7]

Answer:

m = 1

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Add 14m to both sides</u>

-13m + 14m = 1 - 14m + 14m

<em>m = 1</em>

<em />

Answer:  m = 1

6 0
3 years ago
1. A box of fruit has 12 plums and 15 bananas. The
sukhopar [10]

Answer:

12p x (15 x 25) I might not be correct :')

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s 9x9cause I’m having troubles
photoshop1234 [79]

Answer: The answer is 81.

5 0
3 years ago
Based on the following set of data, which of the statements shown is true?
jarptica [38.1K]

C.) mean > median

Hope this helps chu

8 0
3 years ago
5. Write each number in another form.
sukhopar [10]
Your answer would be c
7 0
4 years ago
Other questions:
  • It takes21 minutes for 5 people to paint 7walls. How many minutes does it take 3people to paint 5 walls?
    8·1 answer
  • 66 is 75% of what number?
    11·2 answers
  • Is 12 a divisor of 48?
    7·1 answer
  • Julie wants to have a 90 average in her math class at the end of the year. She is trying to determine what she needs to make on
    5·2 answers
  • The ratio of the measures of the three angles is 4:5:6. Find the measure of each angle of the triangle
    7·1 answer
  • Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?
    9·1 answer
  • At the ice cream shop there are 14 shakes sold for every 6 malts. What is the ratio of malts to shakes? don't forget to simplify
    5·1 answer
  • Can someone help me?
    7·2 answers
  • Will give first person to answer brainliest!! At a local baseball game, tickets cost $4 for adults and $2 for students. If there
    10·1 answer
  • BEST ANSWER the brainliest! This is for my test!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!