Answer:
the answer is D or A
Step-by-step explanation:
step-by-step explanation
I hope this helps
Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
Answer:
x = 17
Step-by-step explanation:
First, let's turn this into an equation:
twenty more ( +20 ) than four times a number ( 4x ) is equal ( = ) to the difference ( - ) between 139 and 3 times the number ( 3x ).
4x + 20 = 139 - 3x
Now let's solve:
Subtract 20 from each side:
4x = 119 - 3x
Add 3x to each side:
7x = 119
Divide each side by 7:
x = 17
Answer: They're capitals of cities.
Step-by-step explanation:
You could continue the set with Madrid, Bucharest, Sofia, Luxembourg, Berlin, Rome, Athens... and so on.