1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pachacha [2.7K]
2 years ago
8

Cans of corn are on sale at 10 cans for $4. How much will 15 cans cost?​

Mathematics
2 answers:
lesantik [10]2 years ago
8 0

Answer:

6 dollars

Step-by-step explanation:

10 cans and then 5

divide cost by 2 (1/2)

masha68 [24]2 years ago
8 0

Answer:

around 7 dollars

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the side length,s,of the square?enter your answer in the box
AlladinOne [14]
B a perfect cube because 5 cubed is 125
7 0
2 years ago
Find all values of c such that
klemol [59]

Step-by-step explanation:

c/(c - 5) = 4/(c - 4)

By Cross-multiplying,

We have c(c - 4) = 4(c - 5).

=> c² - 4c = 4c - 20

=> c² - 8c + 20 = 0

Since the discriminant is negative,

there are no real solutions for c.

However, there exist complex solutions for c.

Using the Quadratic Formula,

c = [8 ± √(-16)]/2

=> c = 4 ± √(-4)

=> c = 4 ± 4i or c = 4(1 ± i).

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the better value? 12 bottles of juice for $15.00, or 18 bottles of juice for $23.04?
ozzi
Second option sound way better!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
QUICKKKKKKK
Stella [2.4K]

Answer:

Steps For Solving Real World Problems

2. Highlight the important information in the problem that will help write two equations.

3. Define your variables.

4. Write two equations.

5. Use one of the methods for solving systems of equations to solve.

6. Check your answers by substituting your ordered pair into the original equations.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I don't quite understand this..
weqwewe [10]
There it is in the image. Hope it helps. You don't need the negative y- axis.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If the first and third of three consecutive even integers are added, the result is 22 less than three times the second integer.
    5·1 answer
  • 1. What is the value of H? (1 point)<br><br>A. 4<br>B. 8√3<br>C. 16<br>D. 8√2​
    11·1 answer
  • a roller coaster climbs 84 feet on the first hill then drop 60 feet down. on the second hill the roller coaster climb another 32
    5·1 answer
  • Plz I need help !!!!!
    5·1 answer
  • At most 42% of car crashes occur within 2 miles of the motorists home. Express the null and alternative hypotheses in symbolic f
    12·1 answer
  • The graph shows the price, in dollars, of different numbers of sweet breads at Alan's store. The table shows the price, in dolla
    6·1 answer
  • Can y’all help me find the width
    14·1 answer
  • Which expressions are equivalent to the one below? Check all that apply. <br><br> 16^x/4^x
    11·2 answers
  • (2) what is being cooked in a preserve cooker?​
    7·1 answer
  • Joelle wants to have an emergency fund to cover 6 months of her expenses. Her
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!