1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hram777 [196]
3 years ago
7

Solve this systems of equation word problem. please

Mathematics
1 answer:
agasfer [191]3 years ago
5 0
2b+h = 4.82
b+2h = 3.70
multiply the second equation by 2:
2b + 4h = 7.40
subtract the first equation from it:
3h = 2.58
h = 0.86
You might be interested in
Please answer this question for me?
KIM [24]

Answer:

$16.96

Step-by-step explanation:

Do 3.99 times 2 to get 7.98

And then do 4.49 times 2 to get 8.98

Add the results together to get 16.96

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If I Mowed 4 yards for 20 dollars what the rate and unit rate
Vilka [71]

Answer:

The rate would be: 4:20 and the unit rate would be 1:5.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
bill bought a new cellular phone. his monthly bill will be $34.99 each month which includes 100 minutes of use. additional minut
Alenkinab [10]
$34.99 + $0.23m = c
or
c = $0.23m + $34.99
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which linear inequality is represented by the graph?
Butoxors [25]
This answer is B because it’s negative and less thsn
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(2x+3y+4z)(4x^2+9y^2+16z^2-6xy-12yz-8zx)
erma4kov [3.2K]
1.1 Factoring: 4x2+9y2+16z2-6xy-12yz-8xz

Thoughtfully split the expression at hand into groups, each group having two terms :

Group 1: -6xy-12yz
Group 2: 16z2-8xz
Group 3: 4x2+9y2

Pull out from each group separately :

Group 1: (x+2z) • (-6y)
Group 2: (x-2z) • (-8z)
Group 3: (4x2+9y2) • (1)


Looking for common sub-expressions :

Group 1: (x+2z) • (-6y)
Group 3: (4x2+9y2) • (1)
Group 2: (x-2z) • (-8z)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line with equation <br>-3x+6y=12
    12·2 answers
  • What is the answer to this problme
    15·2 answers
  • 5. Write an equation for at least one line perpendicular to the line with eachequation.c. 19x
    9·1 answer
  • Please solve -2(x - 4)= -8
    15·2 answers
  • Please answer this question now in two minutes
    7·1 answer
  • In Chad's reading class, all the students are reading the same book. The school bought each student a book at $7 per book. If th
    13·2 answers
  • How much medicine should he add to the food?​
    8·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
    15·2 answers
  • Can you help me with this, please? ​
    6·2 answers
  • Consider the following expression.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!