1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
3 years ago
10

What is the value of x in inches

Mathematics
1 answer:
Dennis_Churaev [7]3 years ago
6 0
The answer is B) 17. You just add 3 to 14, because x-3=14.
You might be interested in
Part I: Marco rented a small moving van. The moving company charges $40 a day for up to 5 days. The input is the time, in days,
Snezhnost [94]

Given mapping is a function.

Domain: \{1,2,3,4,5\}

Range: \{40,80,120,160,200\}

Step-by-step explanation:

By observing Marco's mapping diagram we can see that every value in time is mapped to only one value in the cost. This means that there will be no repetition or same output to two different outputs so given mapping is a function.

<u>Domain:</u>

Domain is the set of all inputs of a function. Here time is input so domain of function is:

\{1,2,3,4,5\}

<u>Range:</u>

Range is the set of all outputs of the function on domain so the range of the given function is:

\{40,80,120,160,200\}

Hence,

Given mapping is a function.

Domain: \{1,2,3,4,5\}

Range: \{40,80,120,160,200\}

Keywords: Domain, range, function

Learn more about function at:

  • brainly.com/question/774670
  • brainly.com/question/763150

#LearnwithBrainly

7 0
2 years ago
Need help with #8 and #10. Math. Rates.
Rzqust [24]
1.99/32=0.06 an oz
3.69/64=0.05 an oz
5.85/96=0.06 an oz
therefore it is 64 oz 
3 0
3 years ago
Janine found a perfect sundress for 30% off. The original price, before tax, was $60. What was the sale price of the dress befor
Neko [114]
Multiply 60 by 0.30, the decimal form of 30%
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a grocery store 4.5 pounds of meat cost $14.67. What is the cost of the meat per pound?
Elan Coil [88]

Answer:

$3.26

Step-by-step explanation:

If 4.5 pounds cost $14.67

You divide 14.67 by 4.5 which gives you 3.26

8 0
2 years ago
5000 CL equals how many Liters
sp2606 [1]
5000 Cl equals 50 Liters
5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the domain and range of f left parenthesis x right parenthesis= x2 + 4?
    8·2 answers
  • 216 to the power of 1/3 × 26 to the power of 4 × 39 to the power of 4 ÷ ( 12 to the power of 4 × 3 ×2 to the power of -3)= 13 to
    14·1 answer
  • Are the fractions 25 over 15 and 175 over 75 equivalent?
    7·1 answer
  • Write in slope-intercept form an equation of a line that passes through the point (8, 2) that is perpendicular to the graph of t
    5·1 answer
  • 7x ^ 3 - 4x ^ 2 - x + 4 is a polynomial. a Write the coefficient of x ^ 2 . What is the degree of the polynomial ?
    8·2 answers
  • Find the measure of an angle with measure between 0° and 360° that is coterminal with an angle measuring –800°. (just enter the
    6·1 answer
  • Anthony, Brian and Chris are hired for a job. If Anthony and Brian are working together they will finish the job in minutes. If
    15·1 answer
  • X+y=20<br> x-y=16<br> Substitution
    14·2 answers
  • NEED THE ANSWER FAST PLEASE!!!!!
    14·2 answers
  • How many solutions to this
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!