1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
3 years ago
6

Bernardo is converting a fraction, StartFraction a Over b EndFraction, to a percent. Both a and b are whole numbers and not equa

l to zero. Which expression represents the percent?
Mathematics
2 answers:
Andreas93 [3]3 years ago
6 0

Answer:

100(a divided by b)

Step-by-step explanation:

hope this helps tell me if im wroung

anyanavicka [17]3 years ago
5 0

Answer:

Percent = \frac{100a}{b}\%

Step-by-step explanation:

Given

\frac{a}{b}

Required

Convert to fraction

To do this, we simply multiply the fraction by 100%

This gives:

Percent = \frac{a}{b} * 100\%

Percent = \frac{a * 100}{b}\%

Percent = \frac{100a}{b}\%

The expression cannot be further simplified.

Take for instance the fraction is: \frac{2}{5}

Using the same analysis, the percentage would be:

Percent = \frac{2}{5} * 100\%

Percent = \frac{2 * 100}{5}\%

Percent = \frac{200}{5}\%

Percent = 40\%

You might be interested in
A snowmaking machine makes 3/4 inch of snow each minute. How many inches of snow can the machine make in 8 minutes?
Mnenie [13.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 minutes × (¾ inch)/minute  = 8×¾ inches = 6 inches

3 0
3 years ago
PLEASE HELP!!!!!
Katena32 [7]

Answer:6018

Step-by-step explanation:

Given Sequence

-282-266-250-234.....

It represent an A.P. with

first term a=-282

common difference d=16

So sum of 51 term

S_n=\frac{n}{2}[2a+(n-1)d]

S_{51}=\frac{51}{2}\times [2\times (-282)+(51-1)16]

S_{51}=\frac{51}{2}\times [-564+800]

S_{51}=\frac{51}{2}\times [236]

S_{51}=51\times 118

S_{51}=6018

7 0
3 years ago
Write an equation of lines whose graph is parallel to the graph of y=3x-10
katrin [286]
Parallel lines have the same slope.

So the graph of  [ y = 3x + any number ] is parallel
to the graph of  [ y = 3x - 10 ] .
7 0
4 years ago
Luicias is making 2 gallonsof soup How many cups of soup is Lucia making
BigorU [14]
32 because there are 16 cups in a gallon and since there are TWO gallons you would multiply 16 by 2.. hope this helped

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Q2. In a camp food was enough for 400 people for 23 days. If 60 more people joined the camp, find the number of days the food wi
victus00 [196]

Answer:

Q2)

We have food for 400 people, and it will last for 23 days.

Then we have an inverse relation, where the number of days decreases as the number of people increases, this means that we have a relationship like:

23 days = K/400 people.

Then we get:

(23 days)*(400 people) = K = 9200 days*people.

Now if we increase the number of people by 60, we get.

people = 460

Then the number of days that this will last is:

D = (9200 days*people)/460 people = 20 days.

The food will last for 20 days.

Q3) We have a proportional relationship (y = k*x) such that y = 40 when x = 200, then we get:

40 = k*200

With this, we can find the value of k

40/200 = k = 0.2

Then the proportional relationship is:

y = 0.2*x

a) We need to replace x by 15.

y = 0.2*15 = 3

y = 3

b) We need to replace y by 8.

8 = 0.2*x

8/0.2 = x = 40

x = 40

Q3) y is inversely proportional to x (y = k/x), and y = 8 when x = 30.

Then we get:

8 = k/30

Then the value of k is:

8*30 = k = 240

then the relationship is:

y = 240/x

a) we need to replace x by 4

y = 240/4 = 60

y = 60

b) we need to replace y by 360

360 = 240/x

360*x = 240

x = 240/360 = 0.666...

x = 0.666...

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the coordinates of the plotted points to complete the calculation below. Pay attention to negative signs.
    15·1 answer
  • If f(x) is a third degree polynomial function, how many distinct complex roots are possible
    6·2 answers
  • What is the rate of change in distance for the first 5 minutes of the race
    14·1 answer
  • 4(c+12)=2c+18 what is c=?
    6·1 answer
  • 2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
    14·2 answers
  • 1){(-8,-10), (-2,0), (1,10), (4,0)}<br> Domain=<br> Range-<br> Function?
    14·1 answer
  • The stock of Company A gained 2% today to $79.56. What was the opening price of the stock in the beginning of the day?
    11·1 answer
  • Natalie Jenny, Steve and Jatin paid $12 for their taxi. They shared this equally between them. What fraction did each pay?
    12·2 answers
  • Help needed for assignment
    13·1 answer
  • These I need help on
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!