1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
3 years ago
8

The graph of the equation $x + 2y + 3 = 0$ is perpendicular to the graph of the equation $ax + 2y + 3 = 0$. What is the value of

$a$?
Mathematics
1 answer:
insens350 [35]3 years ago
5 0

Answer:

a = -4.

Step-by-step explanation:

If the are perpendicular then the slope of one graph will be - 1 / slope of the other.

Convert each equation to slope-intercept form:

x + 2y + 3 = 0

2y = = -x - 3

y = (-1/2)x - 3/2 (Slope/intercept form)

So the slope of the line perpendicular to this  will be - 1 / (-1/2) = 2.

Consider the other line:

ax + 2y + 3 = 0

2y = -ax - 3

y = (-a/2) x - 3/2 (Slope/intercept form)

So the slope for this line    - a/2 and it equals 2.

-a/2 = 2

-a = 2*2 = 4

a = -4 (answer).

You might be interested in
A 15 foot 7 inch tall tree casts a shadow of 48.4 inches. How tall is the deer next to the tree (in FEET) if it’s shadow is 12.3
Marina CMI [18]

Answer:

4 feet tall

Step-by-step explanation:

hope i helped

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats the answer for 5x+14=k
Jet001 [13]
= -14/5 + k/5 
please give me brainliest.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Studentka2010 [4]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Its original quantity is 10 in the new quantity is 3 what is the percent decrease
erma4kov [3.2K]
This is markdown, thus once again, two equations. 
Markdown=Original-New
and
Markdown%=Markdown Amount/Original*100

Markdown=10-3
Markdown=7

Markdown%= 7/10*100
=0.7*100
=70

Thus, the percent decrease/Markdown is 70%.
3 0
3 years ago
Matt can buy and 8 ounce jar of salsa for $2.79 or a 15 ounce jar of salsa for $5.54 which jar has the best unit rate
sasho [114]

Answer:

8 ounce jar

Step-by-step explanation:

We divide the price by the number of ounces to find the unit rate or cost per one ounce.

2.79/8=0.34875

5.54/15=0.3693

The 8 ounce jar has the best unit rate with a lower cost per ounce.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which trinomial is the product of the expression below ? (2R-3) (R+12)
    12·2 answers
  • 80% of 65 please help
    14·2 answers
  • Create an exponential function that starts at 650 and increases by 12% us the form f(x) = p (1=r)^x
    10·1 answer
  • Victor borrowed money at 5.25 percent simple annual interest. At the end of the year, the interest on the loan is $255.94. What
    5·2 answers
  • Can someone please solve this with explanation?
    12·1 answer
  • Select the correct graph of ABC<br><br> Giving brainliest
    11·2 answers
  • Express 4037 in standard form​
    9·2 answers
  • What is the length of DE?
    15·1 answer
  • The notebook costs £ 1.10, the pen is £ 33 and the pencil £ 25 buys (Remy) 4 pencils, one pen, two sharpeners and some paint.​
    9·1 answer
  • Stimulus check summary please help me please
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!