1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stolb23 [73]
3 years ago
8

If it takes 1/5 cup of flour to make 1/8 of a cake, how many cups of flour are needed to make a whole cake

Mathematics
2 answers:
Alexeev081 [22]3 years ago
3 0

Answer:

D.) 1 3/5

Step-by-step explanation:

You need 1/5 cups of flour 8 times so you need to multiply 1/5 by 8.

1/5 × 8 = 8/5  

Then simplify.

8/5 = 5/5 + 3/5 = 1  3/5

IgorC [24]3 years ago
3 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

brainliest pls

You might be interested in
I need help Please!​
Pachacha [2.7K]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A florist needs several pieces of ribbon that are 5 and 1/2 inches long if she begins with a piece of ribbon that is 264 inches
dimaraw [331]

Answer:

  48

Step-by-step explanation:

(264 in)/(5.5 in/piece) = (264/5.5) pieces = 48 pieces

_____

Division is the usual shortcut for repeated subtraction. You could subtract 5.5 from 264 until you get to zero. You would have to do 48 subtractions. It is easier to divide 264 by 5.5 to see how many times it goes.

8 0
3 years ago
Find the cost of kg of apples and the cost of an orange using simultaneous equations method:
PtichkaEL [24]
Cost of kg of apples = £1.08
cost of an orange = £0.12
hi, the solution is in the pic below. sorry for the messy working!

6 0
3 years ago
All real numbers greater than or equal to 67
mina [271]
Its [67;+infinity).
Hope i helped
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find the height of a trapezoid if the area is 60 square meters and bases of 8 and 12 meters. Please show your work!
love history [14]
A=h(b+b) divided by 2-how to
A=60(8+12) divided by 2- with numbers
A=600 meters squared-answer 
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help! Need to confirm my answers.
    7·1 answer
  • Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook
    6·2 answers
  • What property is 74.5*0=0
    6·1 answer
  • Promise for brainliest plzz anyone answer if u know this!!!!!!!! What are the next three terms in the sequence?
    9·1 answer
  • If the product of two positive numbers is forty eight, and one number is two greater than the other, what are the two numbers?
    13·1 answer
  • 2. Analyze this inequality.-4x &lt; 12 <br> a) x &gt; -3 b) x &lt; -3 <br> c) x ≤ -3 d) -x &lt; 3
    11·1 answer
  • Find the volume of the L shaped composite prism, show clearly how you got your answers
    14·1 answer
  • Find 2.64 / 0.6 step by step
    14·1 answer
  • Please help I will give brainliest to first person who answers
    8·2 answers
  • Please solve soon I need this problem solved or I will miss out on a Christmas party with my friends.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!