Answer:
A
Step-by-step explanation:
We take a look at this expression:
and notice that both terms are square numbers.
and
.
There is a specific formula that I highly recommend you memorize involving differences of squares. It states that given the difference of squares
, it can always be factored into
.
Here, we can apply that. In this case, a = 7x and b = 3. So:

Thus, the answer is A.
Hope this helps!
Answer:
$2.16 per pound
Step-by-step explanation:
First, you would need to divide the price by the amount
$12.96 / 6 lbs = $2.16 per pound
That is the unit price
about 833.33 milliliters per second
Answer:
HEEEEEE HEEEE
Step-by-step explanation: LOLLLLL POINTS FORLIFE
Answer:
128 miles
Step-by-step explanation:
5 + 3 = 8, 32 / 8 = 4, 4 x 4 = 16
5 x 16 = 80
3 x 16 = 48
80 + 48 = 128