1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanzania [10]
3 years ago
8

Bob's youth group is selling candy bars for a fundraiser. The candy bars cost $2 each. To date, they have raised $700. Their goa

l is to raise more than $3,100.
How many more candy bars, x, do they need to sell to reach their goal? Select the inequality that includes the smallest number of candy bars they can sell and still reach their goal.
Mathematics
2 answers:
Brilliant_brown [7]3 years ago
7 0
Hey need to sell 1200+ more because if they want more than $3100 and they already have $700 they need $2400 and divide that by 2.
sashaice [31]3 years ago
7 0

Answer:

1,200 candy bars

Step-by-step explanation:

First we find how much many they need to raise:

3100 - 700= 2400

Then we take this amount and divide it by the cost of 1 candy bar:

2400 ÷ 2 = 1,200 candy bars {looks like they have a long way to go! ;)}

You might be interested in
Which best describes the following sentence?
neonofarm [45]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

b

8 0
3 years ago
Let h(x)=x^2+1<br> h(h(h(3)))<br><br> I got the answer 10202
pashok25 [27]

Answer: 10202

Step-by-step explanation:you are right! I’m pretty sure!

H(3)=10

H(10)=101

H(101)= 10202

6 0
3 years ago
I really need help it’s late night and limited time left
IRINA_888 [86]

Answer:

The answer is A ........

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the precent of increase from 5 to 6?
Law Incorporation [45]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL GIVE BRAINLIEST
frez [133]

Answer:

She will make a profit of one dollar because the cost of operation and production is 203 dollars in total and selling 17 necklaces she will make 204 dollars

Edit: b) She will need to sell exactly seventeen necklaces

Step-by-step explanation: Hope this helps!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • 11. <br>2(9x + 15)- 2(8 + 2x) <br><br>12.<br>(7x - 12) - 2(3x + 10) <br><br>Help pls
    10·1 answer
  • A rectangular athletic field is three times as long as it is wide. If the perimeter of tje athletic field is 128 yards, what are
    11·1 answer
  • A picture has dimensions of 5 cm x 10 cm. If you want to enlarge the picture to a size of 32 1/2 cm x 65 cm, by what fraction wo
    8·1 answer
  • Please answer correctly to get brainliest
    7·1 answer
  • Consider the function f(x) = x2 + 2x – 15. What are the x-intercepts of the function?
    13·1 answer
  • The volume of one of the Great Lakes is 3.5 × 103 cubic kilometers. If there are 6.3 × 107 fish in the lake, what is the average
    11·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=5u%20%2B%2011%20%3D%2056%20%5C%5C%20u%20%3D%20" id="TexFormula1" title="5u + 11 = 56 \\ u = "
    15·2 answers
  • 3(x-2) &lt; 2(x+9)<br><br> 1. x&lt;12<br> 2.x&gt;12<br> 3. x&lt;24<br> 4.x&gt;24
    10·1 answer
  • Solve the inequality. Graph the solution.<br><br> −8&lt;−1/3 x
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!