1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Illusion [34]
2 years ago
10

Find X so that a parallel to b​

Mathematics
2 answers:
Bumek [7]2 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

4x+11+8x+1=180 (the two angles given is supplementary angles)

11x+12= 180

11x=168

x=168/11

x=15.27

please give brainly if it helps

Alecsey [184]2 years ago
6 0

<em><u>Answer:</u></em>

x = 14

<em><u>Step-by-step explanation:</u></em>

Same side interior angles are supplementary.

Therefore ,

              ( 4x + 11)° + ( 8x + 1 )° = 180 °

                  4x + 11 + 8x + 1 = 180

                       12x + 12 = 180

                        12x = 180 - 12

                             12x = 168

                                 x = 14

You might be interested in
A frame is 45 in. By 32 in. How many square feet are in the área of this frame ?
Alinara [238K]
Your answer would be 1,440 because 45×32= 1,440.
3 0
2 years ago
Imma give brainliest just help me
ruslelena [56]

Answer: 3:4

Step-by-step explanation: because the ratio of a :b is 2:3 which means b is 3 . And the ratio of a:c is 3 :4 which means c is 4.

And 3:4 is in simplest form .

Hope it helps.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A triangle has sides with lengths of 7 feet, 15 feet, and 17 feet. is it a right triangle?
aksik [14]
To test if this is a right triangle, let's test these side lengths with the Pythagorean Theorem.

a^2 + b^2 = c^2

c is the hypotenuse, the longest side of a right triangle.
a and b are the legs of the right triangle.

a = 7
b = 15
c = 17

7^2 + 15^2 = 17^2 ?

49 + 225 = 289 ?

274 ≠ 289

Thus, this triangle is not a right triangle since it does not satisfy the Pythagorean Theorem.

Have an awesome day! :)
8 0
3 years ago
6th grade math help me please ! :))
polet [3.4K]

Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62

Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)

3 0
3 years ago
Someone plz help me litterly no one would bother to help me so plz I beg of u due today
goldfiish [28.3K]

<h2><u>PLEASE MARK BRAINLIEST!</u></h2>

Answer:

I'm going to help youuuuu.

Step-by-step explanation:

{1}

Your answer is A) because the rise/run is -2/4x, which simplifies to -1/2x, which is <em>option A)</em>.

{2}

Dario's salary is <em>B) $12 per hour</em>. This is because, in 5 hours, Dario makes 60 dollars. If you find the unit rate of $60 in 5 hours, the answer is $12 per hour.

{3}

A) Between <em>x = -6</em> and <em>x = -2</em>

I hope this helps! I am sorry if any of these are incorrect!

- sincerelynini

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of all the 2 digit numbers is .. plz give explanation too​
    10·1 answer
  • 3k - 2 &gt; 2 4 or -3k + 9 &gt; 27
    10·1 answer
  • How many solutions does the equation y + 12 = y + 10 + 2 have?
    8·2 answers
  • Are the pair of lines parallel, perpendicular or neither? 8x-4y=12 and 4x-y=-15
    6·1 answer
  • The diagram shows a right angle triangle find the size of x give your answer to 1 decimal place
    14·1 answer
  • I"M DONE WITH BRAINLY. IT DELETED MY ACCOUNT!!!!!!!!
    8·2 answers
  • Is -2 a polynomial or not
    15·2 answers
  • Lance makes coat racks and sells them
    11·2 answers
  • On one street in Samtredia, where the houses are numbered one after the other, live Yuza, Glonti and Ramin. There are three time
    9·1 answer
  • Multiply (5x^2-6x+2) x (4x^2-3x)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!