Your answer would be 1,440 because 45×32= 1,440.
Answer: 3:4
Step-by-step explanation: because the ratio of a :b is 2:3 which means b is 3 . And the ratio of a:c is 3 :4 which means c is 4.
And 3:4 is in simplest form .
Hope it helps.
To test if this is a right triangle, let's test these side lengths with the Pythagorean Theorem.
a^2 + b^2 = c^2
c is the hypotenuse, the longest side of a right triangle.
a and b are the legs of the right triangle.
a = 7
b = 15
c = 17
7^2 + 15^2 = 17^2 ?
49 + 225 = 289 ?
274 ≠ 289
Thus, this triangle is not a right triangle since it does not satisfy the Pythagorean Theorem.
Have an awesome day! :)
Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
<h2><u>
PLEASE MARK BRAINLIEST!</u></h2>
Answer:
I'm going to help youuuuu.
Step-by-step explanation:
{1}
Your answer is A) because the rise/run is -2/4x, which simplifies to -1/2x, which is <em>option A)</em>.
{2}
Dario's salary is <em>B) $12 per hour</em>. This is because, in 5 hours, Dario makes 60 dollars. If you find the unit rate of $60 in 5 hours, the answer is $12 per hour.
{3}
A) Between <em>x = -6</em> and <em>x = -2</em>
I hope this helps! I am sorry if any of these are incorrect!
- sincerelynini