1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
baherus [9]
2 years ago
10

A sporting goods store wants to display 64 sneakers in rows.Each row must contain the same amount of sneakers. Which arrangement

s is not a possible arrangement?
Mathematics
1 answer:
GenaCL600 [577]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

3 rows of 21 sneakers.

If you add 21+21 it equals 42, which is two rows. If you add that last row, 42+21, you end up with 63.

You might be interested in
Of 15 possible​ books, you plan to take 7 with you on vacation. How many different collections of 7 books can you​ take?
cestrela7 [59]
Am I the only one that doesn’t get what the question is asking
I feel like 1 piece of information is missing

Like how much in a collection?
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression below?<br> 72 ÷ 4.5x3+8
Fofino [41]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

Apply PEMDAS:

72 / 4.5*3+8\\\\16*3+8\\\\48+8\\\\\boxed{56}

4 0
3 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sharon jarred 18 liters of jam after 9 days. How many days does Sharon need to spend making jam if she wants to jar 20 liters of
solong [7]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A group of four friends are playing golf. The total cost of the round of golf is $108. Each person in the group has the same cou
azamat

Answer:

Each coupon was worth $8.

Hope this is helpful! =)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which statement best describes the polynomial?
    11·1 answer
  • The complement of 25% is 52% true or false
    8·2 answers
  • Use scientific notation to calculate the exact number of hours in one year
    8·1 answer
  • Y=5x+11; domain = {-4, -1, 0}
    9·1 answer
  • Clavins home is located at the midpoint between Fast pizza and pizza now,Fast pizza is a quarter mile away from calvins home.How
    11·1 answer
  • Which function is shown in the graph below?​
    7·1 answer
  • Is √2 irrational or rational?
    10·1 answer
  • Can someone help me please .
    11·2 answers
  • A new plasma-screen television has a purchase price of $4410. If the sales tax on this purchase is $264.60, find the sales tax r
    12·1 answer
  • Describe these sets 2,4,8,16,32,64​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!