Am I the only one that doesn’t get what the question is asking
I feel like 1 piece of information is missing
Like how much in a collection?
Answer:
56
Step-by-step explanation:
Apply PEMDAS:

Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
Each coupon was worth $8.
Hope this is helpful! =)