1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikitadnepr [17]
3 years ago
9

A scale factor of 4 is: an enlargement a reduction

Mathematics
1 answer:
allochka39001 [22]3 years ago
7 0
A reduction I just took the test
You might be interested in
Your father earned​ $34,000 per year in 1984. To the nearest​ dollar, what is that equivalent to in 2014 if the CPI in 2014 is 2
xeze [42]

Answer:

The answer is : 70288.46

Step-by-step explanation:

Your father earned​ $34,000 per year in 1984.

The CPI in 2014 is 215 and the CPI in 1984 is​ 104.

The CPI or consumer price index examines the weighted average of prices of goods and services like transportation, food etc.

The Current income equivalent will be = value in 1984 X ( CPI in 2014/CPI in 1984)

34000\times\frac{215}{104} = 70288.46

5 0
4 years ago
1. If a house cost $200,000 in Las Vegas in 2012 and there was a 20.7% increase in houses from 2012 to 2013, what is the price o
scZoUnD [109]

Answer:

$241,400

Step-by-step explanation:

House costs: $200,000

Percentage increase: 20.7%

This means that the cost of the house increased by that percentage from 2012 to 2013. Therefore the following,

200,000 x 20.7/100 = 41,400

So the value of the house increased by $41,400 in this year.

Now we add to evaluate the total price of the house in 2013.

200,000 + 41,400 = 241,400

House price: $241,400

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the answer in simplest form.<br> 33/4 divided by 17/6=
Amanda [17]

Answer:

99/34 i believe

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Simplfy (x)^2(2xy^3)^5 plz help
Deffense [45]

Answer: 32x^7y^15

Step-by-step explanation:

(x)^2(2xy^3)^5

= x^2 * 32x^5y^15

= 32x^7y^15

5 0
3 years ago
10-kg bag of cherries for $8<br><br> ___ per kg
Sophie [7]
$8.00/10 kg equals $0.80/kg
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe a Whats a real-life example that you can represent by -1200
    15·1 answer
  • Whats the answer???​
    7·2 answers
  • 15 times x = 810.75<br><br> Best answer gets most brainliest!
    8·1 answer
  • Easy question about a circle :)
    10·2 answers
  • 4.8<br> x.8<br> That what is the answer for this promblem
    6·1 answer
  • What is 5x-5y=20<br>-2x+2y=4​
    14·1 answer
  • A woman bought a number of items for $24. She realized that if she had bought 4 more items for
    8·1 answer
  • Which is greater 18.56 or 18.546
    9·2 answers
  • A cylindrical vase has height 17 in. and radius 3 in. Find the exact surface area of the vase in terms of π. Suppose a second va
    7·1 answer
  • Write an expression for the volume of a rectangularprism if the length is 25 cm shorter than some given amount, x, and the width
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!